Северноатлантическият пакт е увеличил три пъти състава на силите за бързо реагиране и вече 5000 души могат да заемат бойни позиции в рамките на няколко дни, съобщи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

„След кризата в Украйна през 2014 в НАТО беше взето решение за най-мащабното увеличение на състава за последните десетилетия. Утроихме състава на силите за бързо реагиране и числеността им стигна 40 000 души, като 5000 души са готови да заемат бойни позиции за няколко дни”, каза Столтенберг в интервю за френския в. „Журнал дьо диманш”, цитиран от БГНЕС. 

Столтенберг добави, че от 2014 алиансът е активизирал военните учения, засилил е контрола на въздушното пространство над балтийските републики и е разположил „четири допълнителни тактически многонационални групи на източната граница на НАТО”.

Генералният секретар каза, че след срещата на високо равнище във Варшава алиансът е променил подхода си към киберсигурността. На срещата във полската столица през юли м. г. държавните и правителствените ръководители обявиха киберпространството за нова зона за оперативна отговорност, успоредно с наземната, въздушната и морската.

„Средствата за киберзащита на НАТО са силни като никога досега. Екип от 200 души осигурява непрекъсната защита на мрежите на алианса. В реално време обменяме информация с наши съюзници и партньори, включително с ЕС, за киберзаплахи чрез платформа за обмен на данни за вредоносен софтуер”, допълни Столтенберг.

Столтенберг каза още, че НАТО се стреми да създаде ново командване, за да гарантира свободен достъп и сигурност на основните трансатлантически морски пътища, както и да се усъвършенстват възможностите за прехвърляне на сили и техника в Европа.