Бившият служебен премиер Огнян Герджиков е подписал собственоръчно становище в полза на схемите на банкера-беглец и руските му връзки по оста Малофеев-Луврие-Косарев. Така професорът зачерква цял раздел от Търговското право, отбелязва "Телеграф" в днешния си брой в обширна разработка по темата.

От самото поставяне на фалиралата Корпоративна търговска банка под специален надзор през 2014 г. мненията на професора по търговско право и бивш председател на Народното събрание Огнян Герджиков се различават твърде много от държавния интерес, нещо повече, неприкрито се доближават до интересите на Цветан Василев.

Първо „приятелско рамо“

През ноември 2014 г. в ефира на бТВ Герджиков открито защити извършените незаконни цесии и прихващания, позволили активи за стотици милиони да бъдат отклонени от масата на несъстоятелността на КТБ. „Не може току-така да се обявяват извършените цесии за недействителни. Те са си абсолютно законни”, гордо и от позицията си на „корифей“ в правото заяви тогава Герджиков по повод намерението на правителството да промени закона и да отмени прихващанията.

Всички обаче помним как изгорелите вложители в КТБ в паниката си продаваха на безценица негарантираните си вземания от финансовата пирамида, а подставените лица на Василев, докато същият се ширеше в петзвездния си хотел в Белград, масово ги изкупуваха и „прихващаха“ срещу задължения на фирмите бушони към банката. „Петрол“ и „Дунарит“ са някои от най-знаковите дружества, които се „освободиха“ по този начин от задълженията си, но общата сума на прихващанията е за над 1 милиард лева.

Личното „търговско право“

Но ако тогава позицията на Герджиков е можела да се обясни с мнението му на юрист, оказва се, че обвързаността му с Василев и последващото ограбване на активите на КТБ само година по-късно вече е доказана не с думи, а с личния му подпис!

Според източник на „Телеграф“ Герджиков е написал становище в края на декември 2015 г., в което открито защитава схемите на Цветан Василев и на руския му приятел и съдружник Дмитрий Косарев в опита им да откраднат БТК.

Как става това четете в "Монитор"