Гласът на Америка: „Ислямска държава“ принуждава Коалицията да ускори плановете си за Ракка
Експерти се притесняват, че загубите за „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия ще подтикнат екстремистите да преместят фокуса си от поддържането на самообявилия се халифат към тероризма
„Има заповед да се изолира мястото около Ракка“, съобщи един от командирите на военна операция в Сирия пред репортери в сряда. „Нашите разузнавателни канали ни съобщават, че протича значително планиране на операции за външни атаки“, добави той.
„Знаем, че са намислили нещо“, коментира американският генерал-лейтенант Стивън Таунсенд и допълва: „Само не сме сигурни какво са намислили, както и къде и кога“.
Отвореният път към Ракка
Докато разузнаването, заобикалящо Ракка, е ново, опасенията не са. Американски и европейски представители на разузнаването от дълго време се притесняват, че загубите за „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия ще подтикнат екстремистите да преместят фокуса си от поддържането на самообявилия се халифат към тероризма. Представители на САЩ дори многократно изразиха опасения от т.нар. „терористична диаспора“ на фона на бойците от групировката, които са се върнали по родните си места, когато контролът на терористичната групировка над територията се разпадна.
И все пак доскоро повечето представители не чувстваха нуждата да се съсредоточат толкова бързо върху Ракка.
„За известно време ние мислехме, че ще се справим с Мосул и след това с Ракка“, обяснява западен дипломат, пожелал анонимност. Той добавя, че това убеждение се е променило, когато станало ясно, че различните сили, напредващи към Мосул, не са в състояние да подходят към града от запад. Пътят от Мосул през Тал Афар и след това до Ракка ще е широко отворен. „Ислямска държава“ осъзнава, че това е път, който ще бъде ключов за тях.
Източници на отбраната и разузнаването описват придвижването на хора от иракския град Мосул към сирийския град Ракка като постоянна струйка, която изобщо не напомня на масивните конвои, които терористите използваха, за да се опитат да избягат от своята бивша иракска крепост – град Фалуджа.
Какви сили?
Все пак представителите на Запада съобщават, че ранговете на тези, които бягали, включвали достатъчно лидери на „Ислямска държава“ и бойци, за да реши Коалицията да увеличи натиска върху Ракка дори и без всички необходими сили на място.
„При Ракка това, което имаме, са основни кюрдски сили“, обяснява западният дипломат, добавяйки, че както Турция, така и Ирак са изразили притеснения относно кюрдско участие в каквато и да е операция за освобождаване на сирийски град. „Имаме нужда от споразумение между Турция и кюрдските бойци“, добавя дипломатът.
Представители на американските военни съобщават, че преговорите с Турция продължават, но признават, че междувременно значителна част от силно кюрдските 300 хил. на брой Сирийски демократични сили (СДС) може да не е налична.
Последвайте ни
0 Коментара: