Въпреки критичната зависимост от руския петрол и газ, ЕС влезе в прокси конфликт с Русия. Но ако се вярва на думите на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, се оказва, че проблеми няма.

„За намаляването на енергийната зависимост от Москва се говори като за бърз и безболезнен процес. Лидерите на страните от съюза многократно се заричаха да „разбият военната машина на Путин“, като решиха на всяка цена да върнат Украйна на „западния път“, пише китайският вестник Global Times.

Но плановете не се сбъднаха. Намалявайки доставките на природен газ за Европа, Русия получи рекордни приходи от износа на енергия. Цените на петрола и газа скочиха до небето. Наближаващата зима допълнително ще увеличи търсенето.

„Германия вече предприема мерки за разпределяне на използването на електроенергия, изисквайки всички електронни реклами да бъдат изключени през нощта, забранявайки отоплението на частни басейни и ограничавайки използването на климатици“, обяснява авторът Джеймс Смит (James Smith).

По думите на изданието, европейските лидери очакват населението да приеме конфликта в Украйна като основна причина за икономическия спад. Междувременно растящите сметки за комунални услуги подхранват политически вълнения и недоволство в целия регион.

„През уикенда повече от 70 000 души маршируваха през Прага срещу ЕС, НАТО и недостига на енергия, а чешкото правителство оцеля след вот на недоверие. Партията Die Linke (лявата) планира протести срещу кризата с горивата в цяла Германия. В неделя около 2000 души излязоха по улиците на Кьолн с искане властимащите да поставят енергийните нужди на страната пред подкрепата на Украйна," уточнява изданието.

И това нарастващо обществено недоволство е само върхът на айсберга. Ако властите не са успели да убедят собственото си население да спазва ограниченията срещу COVID-19 или да се ваксинира за тяхно добро, тогава шансовете да убедят хората да пожертват благосъстоянието си в името на външния конфликт на някой друг са минимални .

Сега, за разлика от първите дни на спецоперацията, подкрепата на Украйна от европейците избледнява пред очите ни – защото все пак те започват да плащат истинската цена на тази подкрепа.

Няма лесен или бърз изход от енергийната криза. Лесно е да посочиш с пръст Москва и да кажеш: "Ще намерим някой по-добър!"

Но пазарите работят в съответствие с логиката на търсенето и предлагането. Ако най-големият износител бъде изключен от веригата, това ще доведе до намаляване на съвкупното предлагане и скок на търсенето. Увеличаването на търсенето ще доведе до скок на цените.

Увеличаването на доставките от различни други страни е единственият начин за намаляване на цената на енергийните ресурси. Но това е просто невъзможно сега, защото Русия е най-големият износител на природен газ в света.

Най-лошото е, че европейските страни се поддадоха на продължителния натиск, принуда и сплашване от страна на Съединените щати. Съединените щати печелят изключително много от тази криза, като изнасят собствен газ, като същевременно отказват да помогнат на своите съюзници.

„Това рисува мрачна картина за Европа, която скоро ще се изправи пред ужасна „зима на народно недоволство“, тъй като нейното население се чувства все по-озлобено, студено, жестоко, разочаровано и бедно заради курса да подкрепя Украйна „на всяка цена“. Идва повратна точка и несъмнено през последните месеци на 2022 г. Русия ще може да „отвори прозорец“ на нови възможности“ , заключава Global Times.