Голям проблем спъва България към Еврозоната, от ръкава на ЕС изскача скандална карта

Ако българското правителство в следващите няколко седмици покаже, че разбира какво трябва да прави, има шанс, смята Любомир Дацов

https://blitz.bg/analizi-i-komentari/golyam-problem-spava-balgariya-kam-evrozonata-ot-rakava-na-es-izskacha-skandalna-karta_news1066126.html Blitz.bg

Все още има шанс България да влезе в Еврозоната от 1 януари 2026 година. Това заяви бившият зам.-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.

"На ръба сме. Ако българското правителство в следващите няколко седмици покаже, че разбира какво трябва да прави, има шанс", посочи още специалистът. 

По думите му бюджетът не е единственият фактор.

"Има и много други условности - ние забравяме, че март-април отново България трябва да бъде гледана по линия на прането на пари. Ние сме в списъка на държавите - перачи на пари. Нали не си представяте, че ако това петно не бъде махнато, каква Еврозона? 

България просто трябва да достави нещата, които се очакват от нея - повече прозрачност, повече контрол, да покаже, че се бори с прането на пари в сивия сектор", категоричен беше Дацов пред Bulgaria ON AIR.  

"Дори да се случи да имаме малко по-голям дефицит, отколкото трябва, това не означава, че автоматично ще влезем в процедура на свръхдефицит.

Ако сегашното правителство изпрати в Брюксел този план, от който да се вижда, че устойчиво България ще спазва параметрите на бюджета, няма да има проблем, дори и 2024 година да има някакво отклонение", каза още бившият зам.-финансов министър и заключи:

"Много сме закъснели с въвеждането на еврото в България - изгубени политики, изгубени възможности".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
5 Коментара
МИГ
преди 1 година

С приемането на еврото с какво ще се подобри живота на работещите бедни и пенсионерите?Зор е фиксалния резерв от Валутния борд легално да се откраднеЕвро е удобство за крадливите политици,за назначените парвенюта и контингента работещ на ръба на закона.

Откажи
шумен
преди 1 година

КРАДЛИВИ ПРОДАЖНИЦИ ВЛАЧАТ БЪЛГАРИЯ В ПРОПАСТА НА ПРОКЛЕТАТА ЕВРОЗОНА!!!

Откажи
комит
преди 1 година

най накрая една добра новина дано дотогава с е разтури тази схема

Откажи
Шанс
преди 1 година

Да ни натресат еврото винаги има. Зависи само от това, колко убедително финансистите могат да лъжат.

Откажи