Горещ анализ: „Изпреварващата война“ и крайният ѝ смисъл
Опитът за организиране на „мрежово роене“ на 3 август сред младите хора в центъра на Москва обаче бе неуспешен
Стратегическите концепции за изтощаване на Русия, разработени от Американската корпорация RAND, в съчетание с оперативната концепция на американската армия „Победа в сложен свят 2020-2040“, приета през 2014 г., е допълнително развитие на английската стратегия за непреки действия на военния теоретик от ХХ век Б. Лидел Гарт.
Основата на тези понятия е постулатът, че няма ясно разграничение между война и мир. Един от разработчиците на концепцията "Победа в сложен свят", бившият главнокомандващ на американските сили и съюзници в Афганистан, генерал Дейвид Барно пише:
"Ще трябва да действаме в условия, при които е невъзможно да се установи нито точното време на войната, нито момента, в който тя приключва“. Барно нарича бъдещите конфликти „войни в сянка“, пише "Поглединфо".
Военните операции за постигане на победа над „държавата-мишена“ трябва да бъдат подкрепени и осигурени от комплекс от невоенни усилия, чието развитие и усъвършенстване продължава в американските „мозъчни тръстове“ през последните десетилетия, почти непрекъснато на развита конкурентна основа. Неуспешните концепции се изхвърлят и се заменят с нови.
Така разработената в рамките на стратегията на мрежовите войни концепция за „операциите, целящи ефект“, един от чиито ентусиасти е генерал-лейтенант Дейвид Дептула, „е процесът за постигане на желания стратегически резултат или влиянието на противника чрез синергично и комбинираното използване на целия спектър от военни и невоенни способности на всички нива.
„Очакваният ефект от използването на ОЦВ е да се използват техники, които парализират силите на противника и свеждат до минимум способността му да се съпротивлява“.
През 2008 г. обаче Пентагонът спря да използва термина, базиран на въздействието след провала на тази концепция - военните не успяха да координират комбинация от военни и невоенни методи за влияние върху противника, призна Дейвид Депула.
През октомври 2015 г. американски военен експерт майор Джим Томас очерта основните точки на доктрината за „Стратегическо смесване, които са в основата на стратегията на американската армия в Близкия изток.
Стратегическото смесване включва използването както на конвенционални военни операции, така и на нередовни методи за атака на противник, включително съюзи с престъпни и терористични структури. Като част от тази концепция, терминът "мирна опозиция" беше пуснат в обръщение, с което се разбираше проамерикански бойци и да се засили подкрепата към САЩ у политическата опозиция в Близкия изток.
В Афганистан, Ирак, Сирия обаче, където и да се прилага тази стратегия, тя не успя. Въз основа на изводите, извлечени от САЩ в Близкия изток, беше разработена доктрината за „принудителната сила“, която беше изпитана във Венецуела и сега се прилага срещу КНДР, Иран и Русия.
Тази доктрина предполага всестранното използване на финансовите санкции и настъпателни онлайн операции срещу „целевата държава“, заедно с подкрепа за политическата опозиция и заплахата от военна сила.
Учението за „принудителна мощ” предполага оперативно управление на кампанията срещу „целевата държава” не от военните, а от политиците. И така, атаките срещу Венецуела се координират от републиканския сенатор Марко Рубио и държавния секретар Майк Помпео. Въпреки това, по време на операции на "принудителната мощ" на всички конвенционални операции (Венецуела, Русия, Северна Корея, Иран), успехът не беше постигнат.
Американските стратези виждат причината за това в „човешкия фактор” - в некомпетентността на оперативното и тактическо ниво, липсата на разузнавателни данни, в техния анализ с лошо качество. Американците искат да намерят изход в максималната автоматизация на събирането и анализа на данни и създаването на всеобхватен дигитален театър в така нареченото многодоменно пространство.
Като сфери на войната в САЩ са официално признати не само традиционните военни операции, но и конфронтациите в областта на дипломацията, информационните и финансово-икономическите войни, технологичната конфронтация и индустриалния шпионаж, както и подбуждането на граждански конфликти в „държавата-цел“ чрез подкрепа на политическата опозиция.
Стратегията за война с много сфери се основава на разработването на военни анализатори като Джон Аркила, Дейвид Ронфелд и Шон Едуардс. Основата на тези разработки са принципите на мрежовото роене, разделено на четири етапа: намиране на целта, фокусиране върху целта, атака на целта и разпръскване.
Военният анализатор Рахия Арзуманян отбеляза, че акциите на протестиращите са били организирани на същия принцип по време на победната "кадифената революция" през 2018 г. в Армения. Подобно „мрежово роене“ се наблюдава по време на масовите протести в Хонконг. Опитът за организиране на „мрежово роене“ на 3 август сред младите хора в центъра на Москва обаче бе неуспешен.
Съединените щати възнамеряват да повишат ефективността на военните операции в много сфери чрез анализ на заплахите чрез изкуствен интелект. За тази цел Recorded Future е създадена в Съмървил (Масачузетс, САЩ) през 2009 г., спонсорирана от инвестиционния отдел на ЦРУ In-Q-Tel и Google Ventures. Записаните бъдещи анализатори използват софтуер, наречен „двигател за времеви анализ“.
След като Двигателят за времеви анализ стана известен в американските медии, компанията въведе забрана за използването на този термин. „Ние сме фокусирани да вземаме критични решения на професионалисти по сигурността с по-бързи темпове - работим за изпреварване на заплахите чрез идентифициране на модели на поведение и предоставяне на разузнавателни данни, която ще помогне за организирането на защита срещу идентифицираните заплахи.
Създадохме многостепенна целева разузнавателна система, която ни придвижва по-нататък към предсказуемото мислене“, пише на уебсайта на компанията Кристофър Албърг, съосновател и изпълнителен директор на Recorded Future.
Всъщност американските стратези, опитвайки се да анализират всички възможни (и немислими) заплахи, се стремят да премахнат „мъглата на войната“, за която говори Клаузевиц. Създаването на контролирани от ЦРУ системи за регистрирано бъдеще на Интернет като част от „проактивната война“ се допълва от тясното сътрудничество на Recorded Future с националните лаборатории „Сандия“, което подобрява ядрения арсенал на САЩ.
Фундаментално нов фактор във военната стратегия на САЩ се превърна залагането на "превантивната война". Крайният ѝ смисъл е унищожаването на всяка цивилизация, която отхвърля глобалните хегемонистични стремежи на квазилибералната, постхристиянска цивилизация на съвременния Запад.
Последвайте ни
13 Коментара: