Икономистът Михаил Кръстев: Преди избори никой няма да ви каже, че трябва да стягаме коланите
Има заплаха, ако много правителства дълго време отпуснат разходната част на бюджета, обясни той
В риск ли са финансите на държавата ни – това беше основна тема на заседанието на служебното правителство вчера. Министърът на финансите Росица Велкова поиска „зелена светлина“ да подготви проектобюджет за 2023 г. – по-консервативен и пестелив.
Велкова е представила и доклад, с който bTV разполага. Според него има опасност страната ни да влезе в процедура по свръхдефицит, да трябва да заработят незабавни мерки, а ако не ги спазваме, ще има санкции от Европа и спиране на евросредства.
Предупреждава се за риск от отлагане за неопределено време присъединяването на страната ни към Еврозоната или поставяне на условия за промяна на фиксирания курс на лева към еврото.
В тази връзка БНБ излезе с позиция, която опровергава твърдението за опасност от промяна на курса лев/евро: „Няма причина за промяна на курса на лева към еврото, международните валутни резерви са на най-високото си ниво за последните 30 години. Подобни твърдения за промяна на курса лев/евро са некомпетентни и безотговорни“.
„Този доклад е част от една дълга процедура, която е процедурата за правене на бюджет. (…) Това се прави винаги, просто сега получи скандална публичност. Няма нищо извънредно“, смята икономистът Лъчезар Богданов.
По думите му рискове има и е добре, че се предлага проект на бюджет, който да намали дефицита.
Според Евгени Кънев докладът е много повече политически, отколкото експертен.
„Липсва слонът в стаята – няма грам дума за приходите в бюджета. А това е така, защото има срив в събираемостта. Януари 2023 спрямо януари 2022 г. има 22% срив на митата, 10% – на акцизите, 10% – на корпоративния данък, при положение, че с 16% се е качила ценовата база чрез инфлацията за събиране на данъци“.
Кънев подчерта, че в момента имаме рекордни нива за последни 3 години на фискален резерв, на износа и валутен резерв.
„Това не са нови данни. Всъщност експертите в това министерство на финансите са същите, които са работили с предишните министри. МФ сигнализира за тези проблеми от много време. Тук за мен особеното е, че такъв доклад като се появи в предизборна кампания, нито един политик не би казал „да, наистина трябва да затегнем коланите, наистина трябва да орежем разходите“, коментира Михаил Кръстев.
"Има заплаха, ако много правителства дълго време отпуснат разходната част на бюджета. Това е проблем за борда. Но написано по този начин, по-скоро представлява някакъв избор, който трябва да направим - дали да влезем в еврозоната по този начин, по който сме в момента, или да девалвираме курса на лева, което не седи на дневен ред", обясни той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни