Инфарктно проучване за НС и кабинет 2 седмици след вота, лошо ни се пише
Държавата е в тежко състояние по отношение на това обществото да има вяра е перспектива към себе си
„Доверието в 50-ото Народно събрание е 9% в началото. 68% нямат доверие в парламента. Стига се до ситуация, в която няма политическо решение. Няма политическа перспектива за стабилност“.
Това каза пред bTV Добромир Живков, социолог от Маркет ЛИНКС.
Данните са от национално представително проучване, реализирано и финансирано съвместно от Маркет ЛИНКС и bTV. То е проведено сред 1014 лице над 18-годишна възраст между 18 и 25 юни 2024 година по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
„Политическата класа не успява да отговори на базисни очаквания и покриване на ниво, на което трябва да се случват нещата в една нормална и европейска държава. Защо разсъждаме, че ще има купени депутати в Народното събрание? Дори и мисленето за това е проблематично, защото започваме да го приемаме като част от политическия ни живот“, подчерта социологът.
„15% е доверието към служебното правителство с премиер Димитър Главчев. Държавата е в тежко състояние по отношение на това обществото да има вяра е перспектива към себе си. Това отваря възможността за деструктивни политически събития, които могат да се случат в следващите месеци“, коментира Добромир Живков.
Според изследването на „Маркет ЛИНКС“ 56% от анкетираните са на мнение, че предизборната кампания е трябвало да завърши с телевизионен дебат между политическите лидери.
„Всеки говори сам за себе си и то в среда, в която не са подложени на натиск. Съвсем различно е, когато опонентите застанат един срещу друг“, посочи социологът.
73% посочват, че кампанията не ги е насърчила да гласуват на вота 2 в 1. 51% са на мнение, че в предизборната кампания е използван неуместен език.
„Кампанията по-скоро е отблъснала избирателите. Всеки с добри биографични спомени от политиката преди 20 години – сам ще намери разликите в говореното“, каза той.
Според 20% от анкетираните решението пред 50-ото Народно събрание е излъчване на политико-експертен кабинет, подкрепен основно от ГЕРБ, ДПС и друга формация.
„ДПС е категорично на мнение, че трябва да има правителство. ГЕРБ и Борисов са в ситуация, в която не изглежда ясно, че искат да влизат в управленски формат“, обясни Добромир Живков.
16% са на мнение, че успешната формула за изпълнителната власт би била кабинет на националното спасение с максимално широка партийна подкрепа.
7% са за ново правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, но подкрепено и от други формации. 8% определят кабинет на малцинството на ГЕРБ за успешно решение.
23% мислят, че ще има нови избори наесен. Според Добромир Живков това се дължи на големия брой хора, които не са доволни от последните изборни резултати.
А проучването засича и интересен нюанс – 59% от избирателите на партия „Величие“ искат нови избори.
„Те се чувстват силни, във възход и мислят, че могат да постигнат още по-висок резултат. По-скоро тук има ентусиазъм и желание за по-широко политическо влияние“, уточни Живков.
Голяма е мотивацията и при избирателите на „Възраждане“ – 47% искат ново отиване до урните.
„Те се чувстват ощетени от появата не „Величие“. Тук има желание за реванш с надеждата, че ще бъде постигнат по-добър резултат“, коментира той.
Високи са стойностите и при „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП и „Има такъв народ“.
Едва 10% от избирателите на ДПС и 4% от симпатизантите на ГЕРБ искат нови избори.
„Виждаме ясно нежелание за избори и искане за поемане на отговорност и съставяне на кабинет, формиране на управленска формула. Избирателите на Бойко Борисов казват, че не искат избори. Може и да се опасяват от загуба, тъй като е негативна тенденцията при партията“, каза Добромир Живков.
Последвайте ни
6 Коментара: