Администрацията на Байдън тихомълком реши съдбата на бодигардовете на Осама Бин Ладен
Мъжете от Йемен бяха държани в съоръжението в югоизточния край на Куба повече от две десетилетия без обвинение
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън тихомълком е преместила 11 затворници, свързани с Ал Кайда и Осама Бин Ладен, в Оман от залива Гуантанамо.
Мъжете от Йемен бяха държани в съоръжението в югоизточния край на Куба повече от две десетилетия без обвинение. Двама от тях някога са били телохранители на Осама бин Ладен, а всички мъже са били заловени след терористичните атаки на 11 септември 2001 г.
"Съединените щати оценяват желанието на правителството на Оман и други партньори да подкрепят текущите усилия на САЩ, насочени към отговорно намаляване на популацията на задържаните и в крайна сметка затваряне на съоръжението в залива Гуантанамо“, се казва в изявление на Министерството на отбраната.
„Въпреки че процесите са различни, всеки от йеменските задържани е подложен на задълбочен междуведомствен преглед от професионалисти, които единодушно определят всички задържани като отговарящи на условията за трансфер в съответствие с интересите на националната сигурност на Съединените щати.“
Този ход беше последният залп в съгласуваните усилия на администрацията на Байдън да изчисти залива Гуантанамо от такива затворници.
Трансферът е извършен рано сутринта в понеделник като част от тайна операция за отвеждане на мъжете в Оман, където ще бъдат презаселени, безопасно и без суетене. Не е ясно на какво са се съгласили Съединените щати или какво са предоставили на Оман в замяна на приемането на затворниците.
Мъжете не могат да бъдат върнати в родната си страна Йемен, която е обхваната от гражданска война, поради собствената им безопасност.
За Моат Хамза Ахмед ал-Алви и Сухайл Абдул Анам ал-Шараби се твърди, че са били бодигардове на Осама бин Ладен, а ал-Алви е обвинен и за това, че е бил боец на Ал Кайда.
Според разузнавателно досие от 2020 г. Ал Шараби „може да е бил свързан с прекратен заговор за отвличане в стила на 11 септември в Югозападна Азия“.
Отделно разузнавателно досие за ал-Алви от 2016 г. разкрива, че той „е направил няколко изявления от началото на 2016 г., които предполагат, че поддържа екстремистко мислене“.
Другите мъже, които са били освободени, са идентифицирани като: Утман Абд ал-Рахим Мухаммад Утман, Халид Ахмед Касим, Хани Салех Рашид Абдула, Тауфик Насир Авад Ал-Бихани, Омар Мохамед Али ал-Рама, Санад Али Йислам Ал Казими, Хасан Мохамед Али Биб Аташ, Шаркави Абду Али Ал Хадж и Абд Ал-Салам Ал-Хила.
Султанатът на Оман не призна, че е приел затворниците рано във вторник. Ключовият западен съюзник обаче е приел над две дузини затворници в миналото от основаването на затвора.
Трансферът, обявен в понеделник, оставя шестима мъже без обвинение в Гуантанамо, двама осъдени затворници и седем други обвинени за атаките през 2001 г., бомбардировката на USS Cole през 2000 г. и атентатите в Бали през 2002 г.
От останалите 15 мъже в залива Гуантанамо трима отговарят на условията за прехвърляне, а статутът на задържане за още едно трио трябва да бъде преразгледан.
Бившият президент Джордж У. Буш създаде центъра за задържане през 2002 г. като част от борбата на неговата администрация срещу Ал Кайда и други терористични групи. В своя пик съоръжението е държало до 800 затворници.
Задържаните бяха определени като вражески бойци и им беше отказан достъп до съдебната система на САЩ.
Администрацията на Байдън многократно се е заричала да затвори Гуантанамо завинаги - обещание, което Барак Обама не успя да изпълни през двата си мандата в Белия дом.
Цената на Гуантанамо нарасна през последните две десетилетия, така че по времето, когато бившият президент Тръмп встъпи в длъжност, САЩ харчеха 13 милиона долара годишно за затворник, според Лий Уолоски, специалният пратеник на Обама за затварянето на Гуантанамо.
Това е в сравнение със 78 000 долара, похарчени на затворник в „затворът със супер максимална сигурност“ затвор в Колорадо, дом на едни от най-рисковите затворници в САЩ.
Последвайте ни
0 Коментара: