Искаме да ни уважават чужденците, а сами не се уважаваме
Оказва се, че подобен дискриминационен текст съществува и в Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина. Докато в цял свят държавните и военните служители са поставени на пиедестал, то Чл. 17 (1) на въпросната наредба звучи сякаш командированите от бюджетните ведомства нямат право да се възползват от преференциалните ставки на полагащите им се „дневни” на равноправна основа с колегите си от бизнеса. Да не вземе да се опропасти бюджета! Нищо, че при пътувания в Европейския съюз, например, предвидените 35 евро на ден стигат само за купуване на храна от супермаркет, да не говорим за участия в общи прояви с равнопоставени контрагенти. Командированите трябва да си стоят в хотела и по стар български обичай да си носят сухоежбина от Родината. А повечето командировки днес се осъществяват не с бюджетни пари, а със средства от различни европейски и международни програми, за които се прилагат специални финансови регламенти!
Ще излезе, че онези за които има специални преференциални клаузи, не поглеждат надолу по стълбичката другите, които могат да карат с 20-те лева или 35-те евро дневно. Чухме как един правителствен служител каза наскоро , че на пенсионерите им стигат 180 лева. Той може ли да опита един месец поне да се храни със 180 лева? За останалото не говорим. Който не е уважавал поданниците си, не е свършил добре...
Редно е точно защото поемаме Председателството на Съвета на Европейския съюз, защото сме европейци , да оправим отдавна остаряли недомислия в Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.
Савина СТЕФАНОВА
Последвайте ни
0 Коментара: