Русия се опитва да се възползва от желанието на Запада за преговори, за да създаде динамика, в която западните служители се чувстват принудени да направят изпреварващи отстъпки, за да привлекат Русия на масата за преговори.

Това се посочва в дневния анализ за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната.

На 2 декември руският президент Владимир Путин проведе едночасов телефонен разговор с германския канцлер Олаф Шолц, в който Путин невярно заяви, че западната финансова и военна помощ за Украйна създава ситуация, в която украинското правителство открито отхвърля преговорите между Москва и Киев, и призова Шолц да преразгледа подхода на Германия по отношение на събитията в Украйна.

Шолц обаче заяви, че всяко дипломатическо решение на конфликта в Украйна трябва да включва изтеглянето на руските сили от украинска територия.

Разговорът между Путин и Шолц кореспондира с дипломатическата увертюра на президента на САЩ Джо Байдън от 1 декември, в която Байдън заяви, че е готов да разговаря с Путин, ако руският президент търси начин за прекратяване на войната, въпреки че Байдън призна, че няма непосредствени планове за това.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков реагира на коментарите на Байдън на 2 декември, като заяви, че Байдън изглежда изисква извеждането на руските войски от Украйна като предварително условие за преговори и заяви, че "специалната военна операция" ще продължи.

Песков добави, че нежеланието на Америка да признае незаконното анексиране на украински територии от страна на Русия значително усложнява търсенето на обща основа за евентуални преговори.

Русия все още представлява заплаха за украинската енергийна мрежа и цивилното население, въпреки че украинските сили за противовъздушна отбрана успяват да свалят руски ракети и безпилотни самолети при сегашното ниво на способностите на украинската противовъздушна отбрана.

Заместник-началникът на украинския Генерален щаб бригаден генерал Олексий Хромов заяви, че украинските сили за противовъздушна отбрана са свалили 72 % от 239 руски крилати ракети и 80 % от 80 ирански безпилотни летателни апарати Шахед-136, изстреляни през ноември.

Говорителят на командването на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат също така отбеляза, че украинските и осигурените от Запада системи за противовъздушна отбрана "изчерпват" руските ракетни запаси и принуждават руснаците да компенсират намаляването на високоточните ракети, като използват като примамки инертни ракети Kh-55, предназначени единствено за пренасяне на ядрени бойни глави.

Малкият процент руски удари, които преминават през украинската противовъздушна отбрана, все пак имат значително въздействие върху украинската критична инфраструктура, като украинският президент Володимир Зеленски заяви, че последните удари са оставили шест милиона украинци без електричество в навечерието на зимата.

Русия вероятно ще продължи да атакува украинската критична инфраструктура поне докато руските оръжия могат да преминат през нея, за да постигнат ефект.

Министерството на отбраната на Обединеното кралство оценява, че руската стратегия за унищожаване на критично важни цели (SODCIT) не е толкова ефективна, колкото би била в по-ранните етапи на войната, като се има предвид, че украинците успешно са мобилизирали обществото. ISW продължава да оценява, че е малко вероятно руските удари по критичната инфраструктура да сломят украинската воля.

Демилитаризирането на АЕЦ Запорожие без изтегляне на руските сили от по-широката западна Запорожка област няма да премахне или намали съществуващата заплаха за централата.

Дори ако Русия изтегли своите сили и окупационна администрация от Енергодар, руските сили ще продължат да контролират околността и ще запазят способността си да нанасят удари по всички райони, по които могат да нанасят удари в момента, включително по самата АЕЦ.

По-скоро, докато военната ситуация в Южна Украйна остане непроменена, Русия най-вероятно ще обвини украинските сили в нарушаване на условията на споразумението и ще използва тези обвинения, за да оправдае ремилитаризацията на АЕЦ-а.

Украинските сили направиха локални пробиви югозападно и северозападно от Кремина.

Руските сили продължиха да постигат минимален напредък в района на Бахмут и да провеждат настъпателни операции в района на град Авдиевка-Донецк.

Възможно е руските сили да изпитват затруднения с правилното разпределение и разгръщане на силите в тиловите райони в Южна Украйна поради украинските удари.

Лошата логистика, недисциплинираните мобилизирани и вътрешните протести продължават да пречат на Кремъл да постигне целите на частичната мобилизация.

Руският президент Владимир Путин продължава да се опитва да прикрива проекти за военно развитие в окупираните територии без очевидна причина.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук