Как се отрази импийчмънтът на президентите преди Тръмп?
До сега никой не е напускал Белия дом след тази процедура
До сега никой не е напускал Белия дом след процедура по импийчмънт, но въпросът е – останали ли са толкова популярни президентите, колкото са били преди да бъдат изправени пред Сената?
Първи е Андрю Джонсън
Той поема властта след покушението на Ейбрахам Линкълн през 1864 година. Под сянката на Гражданската война демократът имал съвсем различни разбирания от републиканския конгрес по въпроса, как да бъде възстановени победените южни щати.
“Радикалните републиканци“ по онова време се опитват да прокарат закон, с който да наказват бившите конфедеративни лидери и да защитят правата на освободените роби. Джонсън използва президентското си вето, за да блокира републиканските усилия многократно. По това време за импийчмънт само се шушука.
Но чашата прелива, когато в пълно нарушение на Закона за структурата на кабинета, от 1867 г., който забранява на президента да освобождава членове на собствения кабинет, ако те са били назначени със съгласието на Конгреса.
Освен ако самият Конгрес не одобри освобождаването. Той уволнява Едуин Стантън от поста военен министър, а Стантън от своя страна се заключил в офиса си и отказал да си тръгне.
Ядосани, републиканците подготвили 11 обвинения срещу Джонсън и гласували неговия импийчмънт. Когато се изправил пред Сената, не достигнал само един глас, за да бъде отстранен от поста си.
Какви са били последствията?
След провала на вота срещу него Джонсън се заклел, че ще поправи репутацията си. Така и не успял. Последните месеци от управлението му били ужасно трудни. През 1869 година Демократите губят Белия дом от
Републиканците, които по-този начин продължават „радикалната реконструкция“ на Америка.
Какво наследство оставя в историята?
Джонсън е бил най-бедният американски президент. Също така е бил и необразован. През цялото си управление не е направил почти нищо знаково освен това, че е бил импийчнат от републиканците и е купил Аляска за 7,2 милиона.
Ричърд Никсън се измъква... като подава оставка
Аферата „Уотъргейт“ е един от най-големите скандали в историята на САЩ. Оказало се, че крадците, които нахлули в щабквартирата на Демократическата партия в хотел Уотъргейт имали друга задача – те трябвало да сложат подслушвателни устройства. А заплащането за тази услуга дошло именно от Предизборния щаб на Никсън.
В продължение на две години той не успява да намери начин да се оправдае. През август 1974 година били подготвени обвинения срещу него. Появяват се записи, на които се чува как Никсън нарежда ЦРУ и ФБР да спрат разследването за взлома в „Уотъргейт“. Отстраняването му е почти сигурно. Но така и не се стига до вот.
На 8 август 1974 година Никсън става първият американски президент, който подава оставка.
„Никога не съм се отказвал. Да напусна този офис преди края на мандата си е против моят инстинкт. Но като президент, трябва на първо място да поставя интересите на Америка“, казва в речта си Никсън.
Какви са били последствията?
Шест месеца по-късно вицепрезидентът Джералд Форд става президент на САЩ и оневинява Никсън по всички обвинения. На изборите след две години той губи Белия дом от демократа Джими Картър.
Какво наследство оставя в историята?
Без съмнение, това е скандалът „Уотъргейт“. Макар и да не признава вината си, неговите действия остават пример за възползване от президентската власт.
Никсън умира през април 1994 г. - 20 години след като подава оставка. В своята реч на погребението му тогавашният президент Бил Клинтън отбелязва добре свършената работа от Никсън в международните отношения.
Срещу самия Бил Клинтън също има процедура по импийчмънт
Няколко години след като на погребението на Никсън моли за опрощение на действията на бившия президент, Клинтън се изправя пред своя политическа криза. Година след като встъпва в длъжност, той е обект на разследване от Департамент по правосъдие на САЩ.
Всичко започва заради делото срещу него за сексуален тормоз от Пола Джоунс.
Под клетва пред съда, той заявява, че не е имал връзка с друга жена – стажантката Моника Люински. По-късно той затвърждава твърдението си: „Никога не съм правил секс с тази жена, Моника Люински, никога не съм казал на никого да лъже, нито веднъж“, заявява президентът.
Но се оказва, че самият той лъже. Моника Люински свидетелства, че е имала връзка с Клинтън. Срещу него са повдигнати 2 обвинения, а през февруари 1998 година е гласуван неговият импийчмънт. Конгресът обаче не успява да му отнеме властта.
Какви са били последствията?
В следващите години скандалът продължава да тресе Америка. Призоваван е да се оттегли, но се оказва, че повечето хора всъщност одобряват президентството му. Според изследване на Галъп, 67% от американците са на страната на демократа. А по време на процеса, единствените хора, които губят работата си в Белия дом, са републиканци.
Планът на републиканците да използват скандала, за да придобият повече популярност се проваля – демократите са по-силни от всякога.
Клинтън си тръгва от Белия дом през 2001 година с 65% одобрение от народа – най-високият от всички негови предшественици.
Какво наследство оставя в историята?
Първото нещо, за което повечето хора биха се сетили е скандала с Моника Люински. Почти никой обаче не се сеща за делото по импийчмънт. Той така и не е ощетен от обвиненията срещу него.
Последвайте ни
1 Коментара: