Харалан Александров пак възхвалява турското робство и еничарите (ВИДЕО)
Не сме били роби, а неволни поданици, дори най-големите ни възрожденци са носели фесове, гордее се социалният антрополог
Днес в предавенето "Плюс-Минус.Коментарът след новините", по Нова тв Харалан Александров направи втора серия скандални изказвания, отричащи турското робство в България. В навечерието на 143-ата годишнина от Априлското въстание социалният антрополог отново обясни, че не сме били роби, а втора ръка поданици и започна да възхвалява еничарите.
Те са правели блестяща кариера, каза Александров и даде за пример един от великите везири Соколович, който е взет в Еничарския корпус дава своя принос към развитието на родната му Босна. Така той отговори на въпроса как ще коментира кръвния данък и факта, че през Средновековието е имало развит пазар на роби.
"Били сме със статут на втора категория поданици, но не и роби. За целите на национално-освободителната борба е трябвало да има много мощен тласък, като е описвана ситуацията като непоносима, докато тя е била умерено непоносима. Ние заживяваме, че сме били роби, без да сме били такива в действителност. Защо да бъдем роби е толкова важно за нас", попита Александров.
"Най-големите български възрожденци се вижда, че те са добре интегрирани в обществото, голяма част от тях са с фесове, между другото", каза социалният антрополог. Единствено като роби се определят чернокожите, ние сме по-скоро неволни поданици на империята, добави Александров.
Харалан Александров отново скандализира всички, повтаряйки, че "турско робство не е имало", че това е "архаична концепция".
"Метафората от турското робство и до днес обслужва интересите на руския империализъм. За много българи този мит е много по-важен от историческата истина. Турско робство не е имало и Русия с външната с политика влияе днес на държавата ни", заяви Александров.
На въпрос дали трябва да се променят учебниците в тази посока Харалан Александров каза, че не това е целта му. "Нямаме право да посягаме към идентичността, ако това е толкова важно за нас. Има нещо като културна памет, която е различна от историческите факти. Тя има собствена избирателна система за подреждане на историята - в случая героично жертваната идентичност", заяви социалният антрополог.
Това че нашите хора са избрали да се жертват ги прави много по-ценни от това да се считат за роби, заяви Александров в коментар на въпрос за кървавото потушаване на Априлското въстание и Баташкото клане.
"За целите на Националноосвободителната борба много важен епизод, която е Априлското въстание, има нужда от мощна национална мобилизация. Един от начините това да се случи е да бъдат ангажирани хората с каузата на Освобождението, като бъде описана ситуацията, в която живеят, като непоносима", добави социалният антрополог.
От което излиза, че Левски, Ботев и всички водачи на национално освободителното движение у нас са баламосвали народа за някакви мъки и неволи, а той си е гледал рахата под турско и с голям зор го ангажирали с каузата на Освобождението.
Последвайте ни
4 Коментара: