„Хюриет дейли нюз“: Путин - супергерой или прагматик, преследващ интереси
Вече знаем почти отлично начина, по който ходи, как язди кон, как ловува в дивата природа и подробностите на личния му живот. Отнасяме се към него като "обаятелен спасител" и "супергерой" за вдигането на ембаргото срещу Турция, което наложи, след като турските военновъздушни сили свалиха руски боен самолет през 2015 г.
Ако в близко бъдеще чуя изречението "Путин е с нас, ние сме в безопасност", няма да се изненадам. Той почти стигна дотам, да бъде смятан за "супергерой". Толкова много, че когато оценявах препълнената му програма по отношение на кризата в Йерусалим, предизвикана от признаването от президента на САЩ Доналд Тръм на Йерусалим като столица на Израел, се зачудих: „Ако Путин иска да стане част от него, по въпроса за Йерусалим може да се постигне напредък. Единственият човек, който може да предотврати това, е Путин”.
Той преследва интересите си точно като Тръмп. Видях ситуацията по различен начин, когато погледнах зад кулисите на посещенията на 11 декември в три страни: Египет, Сирия и Турция. Путин просто отметна въпросите на Йерусалим, като просто повтори официалната руска линия.
Помнете това: в деня, в който Тръмп дойде на власт, той изостри дипломатическата криза и по-късно продаде оръжие на кризисни или застрашени държави. По време на кризата Саудитска Арабия-Катар той реализира продажба на стойност 13 млрд. долара в Катар и продажба на стойност 300 млрд. долара в Саудитска Арабия. Той също така предложи да продаде оръжия на Япония и Южна Корея с думите: "Северна Корея ви заплашва с ракети и ядрени оръжия".
Ще изостане ли Путин зад Тръмп? Той прави това за руските интереси. Един пример е посещението на Русия в Египет. От наша гледна точка първата точка в дневния ред трябваше да бъде йерусалимската криза, но за Путин тя беше сключването на сделката за атомната електроцентрала "Ел Дабаа" между Москва и Кайро, за която започна разговорите през 2015 г.
Посещението на Путин в Дамаск, Сирия, която вече е почти прочистена от „Ислямска държава“ (ИД), трябваше да се съсредоточи върху "прилагането на траен мир" и върху периода на "възстановяването". Възстановяването на Сирия след петгодишна гражданска война, с акцент върху Алепо и други сирийски градове, останали в развалини, може да се хареса на много страни. Но Путин, който се е срещнал със сирийския президент Башар ал-Асад в Сочи и отново в Дамаск, даде ясно да се разбере, че Русия иска "парче от тортата".
Когато Путин дойде в Анкара, ние се съсредоточихме върху Йерусалим, но Путин се заинтересува повече от сключването на сделката за ракетната система S-400. Междувременно интересна подробност относно посещението на Путин в Кайро привлече вниманието ми. Атомната електроцентрала, която ще бъде построена от руската компания „Росатом“ в северната част на египетския град Дабаа и атомната електроцентрала Аккую в Турция, са почти идентични. И двете съдържат 1200-мегаватови блокове за четирите реактора, които са модеа трето поколение ВВЕР-1200.
Последвайте ни
0 Коментара: