САЩ ще започнат да действат по-агресивно на световната арена независимо от това кой ще стане следващ президент, счита колумнистът на Boston Globe Стивън Кинзър от Института за международни отношения „Уотсън”.
„Епохата на Обама е трудно да се нарече златен век на дипломацията, но тя ще изглежда такава в сравнение с това, което ни чака в бъдеще” – пише авторът в публикация под заглавие „The looming age of US aggression”.

Според политолога, нито един от кандидатите за президент на САЩ не е готов да прибегне до дипломация и компромиси за разрешаване на конфликти. САЩ като цяло не са навикнали да правят отстъпки на други страни.

„Ние господстваме във всеки алианс, в който членуваме. Тъй като ние умеем да воюваме, ние позволихме нашите дипломатически навици да атрофират. Това е опасно. Съвременните конфликти е крайно трудно да бъдат решени по военен път, те искат изобретателна дипломация” – се казва в публикацията.

„Най-голямата дипломатическа възможност, която ние пропуснахме през последните години, дойде през 2012 г., когато Кофи Анан посочи ООН и Лигата на арабските държави като посредници за кризата в Сирия, предложил на всички воюващи страни да започнат преговори. Съединените щати отказаха” – пише Кинзър.

Кинзър счита, че в близките години сигурността на САЩ ще зависи от отношенията с Русия и с Китай. Сега обаче отношенията с тези страни се изграждат не от Държавния департамент на САЩ, а от Пентагона.

„Резултат стана политиката, основана на заплахи, конфронтации, провокационни военни авантюри и ескалации на принципа „око за око” – отбелязва политологът.

Поддръжниците на такъв курс не считат, че Москва и Пекин ще отстояват своите интереси. Те виждат в тях нагли предизвикателства против американската мощ и които трябва да бъдат обуздани.

Според Кинзър, така разсъждават и кандидатите за президент на САЩ. „Ако ние имаме сила да наложим на другите своята воля, значи дипломация не е нужна.” Обаче при такъв подход империите не процъфтяват дълго, предупреждава той.

Превод и редакция: БЛИЦ