Войната с дроновете в Украйна доведе до ново неочаквано явление - множество случаи на неволно прихващане на това което се вижда от противникови дронове. Това често е полезно и дава възможност да се реагира при появата на вражески дрон, пише Business Insider.

Както отбелязва изданието, на фронта в Украйна има толкова много дронове, че за войниците е трудно да определят чий дрон бръмчи в момента над тях - приятелски или вражески.

Самите оператори на безпилотни апарати казват, че случайното превключване към канала на чужд дрон е станало често срещано явление. Когато това се случи, операторите от едната страна на бойното поле могат да видят предаваното от камерата на противниковия дрон. Това помага да се идентифицират вражеските позиции или да се реагира на появата на вражески дрон в небето.

Ветеран от американската армия, воювал в Украйна, казва, че радиочестотите могат да бъдат „претъпкани“ на фронта. И ако случайно два дрона работят на една и съща честота в относителна близост един до друг, операторите може да получат сигнал от вражески дрон, а не от своя собствен.

Това обикновено се случва случайно, когато честотата на сигнала на два дрона повече или по-малко съвпада. Но, както обясни експертът по дронове Самуел Бендет, знаейки честотата, можете целенасочено да се свържете със сигнала от дрон на някой друг.

„И разбира се, това работи и в двете посоки: както украинските, така и руските оператори на дронове могат да уловят вражески сигнал.

Понякога, след като получи такъв сигнал, не остава нищо друго, освен безпомощно да се наблюдава полета на вражески дрон. Но за опитни пилоти на дронове, гледането на дрон на някой друг може да бъде много полезно. Това може да определи тактиката на врага, обхвата на полета на дрона, скоростта, маршрута и т.н., казва Бендет.

Експертът по автономни системи и киберсигурност Грегъри Фалко от университета Корнел добавя, че получаването на картината на вражески дрон не означава, че имате способността да го контролирате.

Сигналите "към дрона" и "от дрона" обикновено имат определени разлики. Освен това нивото на защита на тези сигнали е различно: сигналът от оператора към дрона е по-защитен.

Фалко също отбеляза, че сигналът, който дронът изпраща на оператора, също може да бъде допълнително защитен. Въпреки това, предвид хаотичния и краткотраен характер на боевете с дронове, това допълнително усилие просто не си струва.

Превод и редакция: БЛИЦ