"С изтичането на срока, за който са избрани, главният инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет изпълняват своите функции до избиране от Народното събрание на главен инспектор, съответно на инспектори."

Това гласи част от решението на Конституционния съд (КС) по въпроса за изтеклия още през 2020 г. мандат на настоящия състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет, който се прилага и за всички останали изборни състави на контролни и регулаторни органи в страната. Включително и за състава на правителството на съдебната власт – Висшия съдебен съвет.

Решението на КС е от 2022 година.

За завършилия Висшето народно военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия президент Румен Радев обаче явно Конституцията и нейното прилагане представлява „сива зона“.

Бившият летец през годините на своите два мандата като държавен глава нееднократно е показвал, че основният закон на България за него е дъвка, която опъва и дъвче в зависимост от ситуацията. 

През годините той неведнъж е нарушавал ролята си, записана в Конституцията – на обединил на нацията, за да удовлетвори собствените си лични интереси. Или тези на различни задкулисни кръгове, които е усукал около себе си.

Само преди три години, например, Радев в нарушение на Конституцията назначи за служебен министър на икономиката Кирил Петков, за когото се оказа, че е с двойно гражданство. И освен, че самият съпредседател на ПП наруши закона като е подписал невярна декларация, така и Радев никога не обели и дума за това незаконно назначение.

С течение на времето бившият летец ставаше все по-смел в нарушаването на основния закон и надскачането на разписаните в него правомощия на държавния глава, подривайки легитимността и доверието в институцията, която представлява -президентството. За да се стигне до днес, когато Радев се обяви над институциите у нас, които не работят в негова угода.

,,Всичките действия дотук на Висшия съдебен съвет не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото, дори няма да коментирам изтеклия им мандат. Това напрежение ще продължи.“ Това заяви президентът Румен Радев по отношение на вчерашния протест срещу издигането на Борислав Сарафов като кандидат за главен прокурор.

Той е и единствената номинация за нов обвинител номер 1 в процедурата, която тече във Висшия съдебен съвет. Протестът беше рехав, събра едва 100-200 души, но Радев го използва, за да заяви, че ВСС няма легитимността да избира нов главен прокурор на Република България. И не коментира дали ще подпише указа.

Много е важно, когато си държавен глава да познаваш законите на държавата, начело на която си. Ето, например само преди десетина дни от правосъдното министерство излязоха със становище, в което ясно казват, че „няма такова нещо като ВСС с изтекъл мандат“.

„В правния мир не съществува такова нещо като Висш съдебен съвет (ВСС) "с изтекъл мандат". Парламентът не може да ограничава правомощията на конституционно установен орган, какъвто ВСС е, а ако не е подменил своята квота в Съвета - то вината си е негова“, посочиха от Министерство на правосъдието в становището си до правната комисия в Народното събрание по предложеното от "Продължаваме промяната-Демократична България" изменение в Закона за съдебната власт.

Проектът бе внесен на 1 август, а промяната - единствена, но съществена: ВСС с изтекъл мандат да няма право да избира главен прокурор, както и председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд, или т.нар. трима големи.

В становището на служебното правосъдно министерство в прав текст се казва, че предложението на обединението е противоконституционно. В подкрепа са приведени няколко стари решения на Конституционния съд, които тълкуват мандатността, правомощията на трите власти и легитимността на органи с изтекъл мандат.

"Не е възможно да съществува ВСС с изтекъл мандат. Следователно функционирането на ВСС, като постоянно действащ държавен орган, не се прекратява с изтичането на мандата на изборните членове", посочва МП, като се позовава на КС и тълкуванието му, че не може да спре да изпълнява правомощията си.

Сред другите аргументи, отново с позоваване на КС, е и че подобна намеса на НС нарушава баланса на властите. А накрая от министерството отбелязват, че бездействието на парламента, който заради политическата криза не излъчва своята квота във ВСС, е "конституционно нетърпимо".

В този ред на мисли на Радев е добре да се припомни и друг факт – ВСС с изтекъл мандат освободи от поста му и бившият главен прокурор Иван Гешев, но тогава президентът не прие аргумента, че мандатът на съвета е изтекъл и подписа указа за освобождаването му.

С днешното си поведение Радев за пореден път показва, че чете законите, както му е удобно. А също - че се числи към лагера на задкулисието у нас – наред с ПП и земеделците на Ахмед Доган и олигархичните кръгове, които те представляват.

На този фон е добре летецът Радев най-накрая да прочете и разбере Конституцията на страната. И макар в края на своя мандат да осъзнае, че тя важи за всички. И най-вече за него, който според основния закон, е призван да го брани в името на суверена и държавата, а не да го нарушава, намесвайки се в работата на независима власт като съдебната.