Президентът на Петата република Франция Еманюел Макрон отказва да води диалог с политически опоненти, а когато все пак е принуден да общува, не иска да признава грешки.

Без да обръща внимание на масовите протести, той прокара насила скандалната пенсионна реформа. Сега той реши да инвестира повече от сто милиарда евро в армията. Какво се случва в страната?

Гордостта на Франция

Министърът на отбраната Себастиан Лекорню в интервю за вестник “Льо Паризиен” говори за програмата за превъоръжаване на армията. Военният бюджет ще нарасне от 295 на 413 милиарда евро. Ще бъдат построени няколко атомни подводници и самолетоносач, който ще замени сегашния флагман "Шарл де Гол".

Ръководителят на военното ведомство нарече бъдещата гордост на Франция „вместилище на технологиите и човешките умения с водоизместимост 75 хиляди тона“. Освен това силите за ядрено възпиране ще се модернизират.

Макрон обяви увеличение на военния бюджет още през януари. Според него това се налага заради боевете в Източна Европа. Армията трябва да бъде подготвена за "конфликт с висока интензивност".

Лекорню подкрепи това. Публикацията в “Льо Паризиен” може да се разглежда като подготовка за мащабна атака срещу депутатите, които трябва да бъдат убедени да гласуват за рекордни разходи за отбрана. В същото време значителна част от Народното събрание е против Макрон, тъй като той заобиколи парламента по въпроса за повишаване на възрастта за пенсиониране, използвайки член 49.3.

От есента насам правителството се е възползвало от тази законова вратичка 11 пъти. “Льо Паризиен” придружава интервюто с Лекорню с характерна карикатура. Питат Макрон: "Как ще се казва новият самолетоносач?" "Смятаме - "49,3" - за мощна разрушителна сила", отговаря президентът.

Волята на французите

Протестите срещу пенсионната реформа продължават и до днес. А опитите на Макрон да се оправдае водят само до нови скандали. И така, по време на едно от интервютата той тайно свали много скъп часовник от ръката си. Опозицията забеляза това и обвини президента в лицемерие. Няма съмнение, че левицата ще има какво да каже за самолетоносача за десет милиарда евро.

Според министъра на вътрешните работи Жерар Дарманен в резултат на безредиците, провокирани от увеличаването на възрастта за пенсиониране, са ранени повече от хиляда служители на службите за сигурност, извършени са над 2500 палежа и 316 атаки срещу обществени сгради. Министърът обаче обвинява за това не президента и колегите му в правителството, а някои "ултралеви" и "интелектуални терористи".

Властите нямат намерение да отстъпват, каза правителственият говорител Оливие Веран. Прословутият член 49.3 за него е възможност да направи французите щастливи против волята им. Напоследък парламентарната опозиция на два пъти се опита да разпусне кабинета, но девет гласа не стигнаха - Елисейският дворец представя това като кредит на доверие.

На екипа на Макрон му предстоят още много скандални реформи. Една от тях е разрешение за асистирано самоубийство. Законопроектът се основава на констатациите на група случайни хора (184 души), които обсъждат този въпрос от декември. В резултат 76 процента от тях подкрепиха инициативата. Френският национален съвет на лекарите обаче е против лекарите да помагат на пациенти да се самоубият.

Има и законопроект за регулиране на имиграцията. В края на миналата година Макрон вече беше предложил на парламента да се заеме с това, но десницата намери правния език за твърде мек, а левицата – твърде груб. В резултат на това документът е изпратен за преработка.

Имиджът е нищо

Според проучванията през март дейността на Макрон се одобрява от едва 28% от французите. Същата цифра има и ръководителят на правителството Елизабет Борн. В същото време 70 на сто от анкетираните не подкрепят пенсионната реформа, а 64 на сто са напълно солидарни с протестиращите. Вярно, Макрон има още накъде да пада - в пика на движението на "Жълтите жилетки" през 2018 г. рейтингът му падна до 26%.

Юрий Рубински, ръководител на Центъра за френски изследвания към Института за Европа на РАН, обяснява решимостта на Макрон с факта, че той излежава последния си президентски мандат.

„Той има само четири години, за да осъществи планираните от него реформи. Тъй като партията му загуби парламентарното си мнозинство, трябва да се приложи член 49.3. Това е признак на слабост, но няма друга възможност. В резултат на това властите и гражданското общество се вкопчиха едни срещу други. Ако Макрон загуби, той ще загуби по-голямата част от политическата си тежест“, аргументира се експертът.

До средата на април Конституционният съвет ще даде отговор за законосъобразността на пенсионната реформа под формата на промени във финансовата система на страната. Макрон предприе този трик, за да се възползва от член 49.3.

"Още по-трудно е с мигрантите. В страната има седем милиона французи от първо поколение, а потомците на второ и трето поколение имигранти съставляват една трета от населението. Повечето са мюсюлмани", подчертава Рубински.

Макрон винаги е бил много уверен в себе си. Той е убеден, че гаранция за динамичното развитие на обществото е пазарната инициатива, която е освободена от социалните привилегии, спъващи бизнес дейността. Сегашните му решения обаче могат да сложат край на по-нататъшната му политическа кариера.

Арина Преображенская, старши научен сътрудник в ИМЕМО на РАН, отбелязва, че Макрон се държи така, сякаш не е имало и няма масово недоволство. "Търсенето на компромиси не е неговата силна страна, той не иска да прави това. В същото време той вярва, че след като е избран за държавен глава, може да направите всичко. Много французи го отхвърлят не само като президент, но и като човек“, казва експертът.

Според нея партия "Възраждане" е електорален картел за тези, които искат да влязат във властта с подкрепата на президента. Макрон обеща да се откаже от разделението на леви и десни, но в резултат започнаха да напускат партията му и на последните парламентарни избори френското “Възраждане” не успя да получи мнозинство. Явно лошото тепърва предстои.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук