Май ще гласуваме с хартиени бюлетини на предстоящите избори на есен
Идната седмица се очаква депутатите да гласуват подписка, събрала за целта над 110 000 подписа
Да бъдат върнати хартиените бюлетини на очертаващите се наесен парламентарни избори ще гласуват в зала депутатите идната седмица, пише Труд бг.
В сряда - 29 юни, Инициативният комитет “Консервативно патриотично движение и граждани”, който събра подписите на над 110 438 българи само за 14 дни срещу задължителното машинно гласуване, ще внесе петицията в Народното събрание.
Инициативният комитет ще поиска срещи с председателя на НС и всички шефове на парламентарни групи в деня на внасянето.
Ако позицията на 110 438 българи остане нечута или пренебрегната от властта, Комитетът се ангажира да направи постъпки и да започне организирането на национален референдум срещу тази порочна практика, съобщиха от Инициативния комитет.
Очакванията са, че най-сетне тази седмица в дневния ред на НС ще влезе проектът на БСП за промяна в Изборния кодекс, който отлежава повече от два месеца в чекмеджето на вече бившия шеф на НС Никола Минчев.
Той бе внесен на 12 април от представители на червената парламентарна група, но заради разногласия в коалицията бе оставен на трупчета.
Според правилника на Народното събрание, ако проект не е гледан в комисия два месеца, по искане на депутати, може директно да влезе в зала и да се гласува на първо четене.
На 15 юни ГЕРБ също внесоха свое предложение за промени в Изборния кодекс, което също е свързано с връщане на хартиените бюлетини.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова е категорична, че на избирателите трябва да бъде възстановено правото да решават как да гласуват - машинно и с хартиени бюлетини.
Предложението за смесено гласуване събира 132 гласа - толкова са депутатите от БСП, ГЕРБ, ДПС и “Възраждане”.
Депутати от опозицията коментираха, че не е изключено социалистите да гласуват “шарено”.
Крум Зарков многократно заявява, че е категорично против връщането на хартиените бюлетини заради многото недействителни гласове и поправките в протоколите.
Привържениците на хартиените бюлетини репликират, че сбъркани протоколи има и при машините.
Освен това при гласуването с устройства е възможно и фалшифициране на резултатите и дават за пример изборите във Венецуела.
“Ако върнем хартиената бюлетина избирателите ще се покачат с половин милион”, коментира математикът проф. Михаил Константинов.
Той припомни, че ефектът от машинното гласуване е, че избирателите са намалели с по 600 000 души на двата последни вота.
Проф. Константинов обясни, че липсата на анализ на разписките от машинното гласуване е влошило силно доверието в изборния процес.
От ИТН и “Продължаваме промяната” са против връщането на хартиените бюлетини.
Има и опасения, че като се отвори Изборния кодекс отново ще завалят всевъзможни предложения за промени в изборното законодателство.
Последвайте ни
4 Коментара: