Мика Зайкова обясни какъв кошмар ни чака, когато спре руския газ и кой ще ни прецака за втечнения от САЩ
Германският търговски министър вече е направил обиколки в Близкия изток, за да договаря за Германия допълнителни доставки
САЩ и Евросъюзът обявиха ново сътрудничество за намаляване на зависимостта на континента от руските енергоносители. Съгласно плана Щатите и други страни ще увеличат тази година износа на втечнен газ за Европа с 15 милиарда кубични метра. Допълнителните доставки бяха уговорени.
"Ако Европа се окаже от руския газ, дифицитът е 250 милиарда кубически метра. Тези 15 милиарда са хубаво начало, но трябва да се говори кой ще го даде, откъде ще дойде, по коя инфраструктура ще дойде, колко ще ни струва и как това ще се отрази на икономикатана България", каза в "Твоят ден" икономистът Мика Зайкова.
Тя подчерта, че Русия е най-богатата на газ страна в света, следвана от Иран, Катар и след това САЩ, като там става дума предимно за шистов газ.
Според Мика Зайкова европейската инфраструктура за пренос на газ е изключително нецелесъобразна.
"Ясно е, че тези 15 милиарда кубични метра са недостатъчни, но те няма и да стигнат до нас. Първо защото няма достатъчно танкери за пренос, а което стигне, ще е до Германия, до Западна Европа", добави още икономистът.
Тя разясни също, че тази газ трябва да бъде преработена, за да се използва.
"При всички положения газа, течащ по тръба, е много по-евтин от този, който трябва да бъде преработен, а идва и през океана", каза още Зайкова.
Икономистът Стоян Панчев сподели изтъкнатите аргументи за липса на добра инфраструктура навсякъде в Европа по отношение преноса на газ и добави, че при изключване на значителна част от някакво предлагане, а търсенето е същото, дори нараства, цените се покачват.
"Независимо от наличието или липсата на инфраструктурата, по която да дойде газа, цената му ще е със сигурност по-висока. Няма как при откъсване на Европа от руския газ цената да не се повиши", подчерта Панчев.
Той отбеляза, че в момента това се случва и с други борсови стоки, които основно изнасят Русия, Украйна и Беларус.
Експертът смята, че е възможно да се получи и конкуренция за доставките на газ и сред самите страни в Европа, като германският търговски министър вече е направил обиколки в Близкия Изток, за да договаря за Германия допълнителни доставки.
Последвайте ни
21 Коментара: