МВФ тревожно: Европа навлезе в рецесия! Необходими са спешни мерки
Ако Великобритания напусне Европейския съюз през януари без сделка, брутният вътрешен продукт на страната ще бъде с 3,5 процента по-нисък
Международният валутен фонд (МВФ) предупреди Европа да подготви план за действие в случай на икономически спад, след като рисковете в региона се увеличават, а монетарната политика остана без арсенал, пише Bloomberg.
"Вземайки предвид увеличените рискове, плановете за действие трябва да бъдат готови за изпълнение, ако рисковете се материализират", казват от МВФ в последния си доклад за Стария континент.
Една от мерките, които фондът предлага, е "синхронизиран фискален отговор".
Предупреждението идва, след като последните икономически данни показаха, че икономиката на еврозоната е по-устойчива от очакваното, движена от силна експанзия в страни като във Франция.
Германия обаче най-вероятно е влязла в техническа рецесия през последното тримесечие, а пазарът на труда в най-голямата икономика на континента започва да се влошава.
И в бъдеще може да има още проблеми.
Ако Великобритания напусне Европейския съюз през януари без сделка, брутният вътрешен продукт на страната ще бъде с 3,5 процента по-нисък в следващите две години, гласи прогнозата на МВФ. При този сценарий икономиката на ЕС ще намалее с 0,5 процента.
Несигурността около Брекзит се допълва и от "слабостта в търговията и производството, което може да се разпростре и в други сектори - особено в услугите - по-бързо и по-тежко, отколкото се прогнозира в момента", казват от МВФ.
Докладът предупреждава и за завишени цени на активите в някои страни - включително на недвижимите имоти - което прави банките по-уязвими на шокове.
МВФ посочва поименно Германия и Холандия като страни, които трябва да развържат кесията, за да подкрепят растежа. В същото време по-високите разходи могат да намалят външните дисбаланси.
Дори и страни с високи дефицити и дълг трябва да обмислят "временно забавяне на темпта на фискална консолидация или временна експанзия", ако негативните сценарии се материализират. В същото време правителствата трябва да обмислят "възможностите за управление на дълга", за да се възползват от ултраниските лихви.
Последвайте ни
11 Коментара: