Една година. Толкова мина от момента, в който опакованият като харвардски „Киндер сюрприз“ Кирил Петков заедно с брата си по олигархични зависимости Асен Василев успяха да се намърдат във властта. И не просто да се уредят с кресла на служебни министри, а да овладеят всички лостове на държавата. В своя полза и в полза на големия Батко – медийния монополист и енергиен олигарх Иво Прокопиев, който ги инсталира във властта.
 
За изминалите над 365 дни двамата харвардци успяха буквално да „счупят държавата“, като я вкарат в дългова спирала и нестихваща инфлационна буря, а скандалите с двамата буквално гърмяха ден през ден. А понякога и на ден по два пъти. То не бяха погазване на конституцията, лобистки скандали и афери с дъх на конфликт на интереси. Киро и Асен буквално източиха всяка капка власт, която имаха, за да се облажат добре. А също и ментора си.
 
А равносметката днес звучи така – на изпроводяк Киро може да се похвали с един плаж, подарък от държавата, няколко милиарда, източени от хазната и една банка, взета на ръчно управление от него и кохортата му.
 
Но да започнем хронологично. Първо бяха милиардите. Според изчисленията на опозицията от хазната се губят над 20 млрд. лв., изтеглени като външен дълг, източени от сметките на енергийните държавни дружества и един подозрителен меморандум за сътрудничество с уж западната, но оказала се чисто руска „Джемкорп“.
 
Освен тези изпарили се мистериозно пари се твърди, че в нечии големи джобове потъват и още няколко милиарда, източени през надутите цени на горивата в страната. Или всеки лев от дебелата цена на дизел и бензин. А за капак още 12 млрд. лв., които чакаме от ЕС по плана за възстановяване, също вече са уговорени да потекат към Прокопиев и пешките му във властта. Вместо да отидат за най-ударените от кризите в страната, парите вече са харизани на олигарха и обкръжението му срещу обещание за батерии, ВЕИ-та и други „скромни подаръци“ от харвардци за разградския им ментор.
 
Междувременно, няколко дни преди да се наложи да напусне премиерския кабинет на „Дондуков“ 1, Петков си прибра и един държавен плаж. Вярно, дълги години въпросният плаж бе буквално обсаден от антуража му. Сега обаче „Корал“ официално премина в ръцете на Петков (и баща му Петко) с еднолично решение на личния му екоминистър Борислав Сандов. Въпреки че си е чист конфликт на интереси, министърът одобри молбата на НПО-то „Да запазим Корал“ да даде статут на бреговата ивица като защитена територия. Същото НПО, в което преди година е членувал Кирил, а до днес членува и баща му Петко. Същото НПО, чиите документи са движени от шефката на кабинета Лена Бориславова.
 
Същата Лена, която преди година Петков лично инсталира в ББР (Българска банка за развитие), осигурявайки й заплата от 14 бона на месец и допълнително заплащане от по няколко стотака на час. А като казахме ББР, да кажем и друго – това е същата ББР, която Петков се пробва да овладее, още преди да наруши Конституцията и да се закълне като министър в служебния кабинет, пък макар и с двойно гражданство. За забравилите ще припомним, че менторът на Киро - олигархът Иво Прокопиев, си има мечта - да си има банка. А още непомирисал министерски пост, Петков побърза да му я осигури.
 
Попълзновенията на настоящия премиер в оставка върху ББР стартираха още на 11 май 2021 г., когато ден преди влизането в сила на указа на президента, без да има това законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР.
 
В нарушение на нормите таксата на БНБ е платена от личната му сметка. По неофициална информация се твърди, че от БНБ съветват устно Кирил Петков и друг любимец на Прокопиев - Стамен Янев, да изтеглят документите, за да бъде затворена преписката, защото в противен случай документното престъпление трябва да бъде предадено на прокуратурата. БНБ подробно е описала случая в свое прессъобщение от 27 май 2021 г., публикувано на интернет страницата на централната банка.
 
В крайна сметка на 14 май Просто Киро (както го наричат любовно депутатките му) сменя Надзорния съвет и така повелята на боса му за овладяване на трезора е изпълнена. Започва второ действие.
 
На 21 май в интервю за медийния експерт Георги Лозанов се появява самият Прокопиев. Интервюто е публикувано в „Дойче Веле“ (българската секция) и само по себе си е доста странно, не само заради факта, че медиен експерт интервюира олигарх по бизнес и банкови теми. Интересно е и защото би могло да се определи като публично задаване на дневния ред на новата власт. Много подобно на писмото с опорки, които Прокопиев пускаше до журналистите си, и в интервюто разградският бос задава палан, който след това Петков и компания следват точка по точка.
 
Прокопиев чертае сценария за ББР така – това е банка, която трябва да се занимава с малки и средни предприятия“. Седмица по-късно Петков гордо обявява пред медиите: „Държавата слага праг от 5 млн. лв. за кредитиране от ББР, защото трезорът трябва да се занимава с финансиране на малкия и среден бизнес в страната“. Опорките обаче не свършват до тук. Прокопиев задава тон за песен и за Плана за въстановяване и развитие – да се смени изцяло като се предвидят пари за батерии, водородни централи и въобще екоенергия.
 
Няколко месеца по-късно планът е сменен от вече назначеният за премиер Кирил Петков и в него има пари и за батерии, и за солари и перки и за водородните заводи на Прокопиев. Но няма пари за собствено финансиране от страна на олигарха. И затова на дневен ред идва отново ББР. Преди няколко дни медиите обявиха, че банката с магическа пръчка отново може да отпуска кредити над въведения преди година лично от Киро праг от 5 млн. лв.
 
Промяната е въведан с промени в устава на трезора, подписани от ресорния министър в оставка Даниел Лорер. В устава на ББР е посочено, че кредитите, които ще могат да се увеличават над досегашния лимит от 5 млн. лв. се гледат към дата 31.01.2021 г. Защо е избрана точно тази дата тепърва ще се разбира. Дали не е свързана с конкретни кредитополучатели, които чакат да им бъдат преструктурирани или рефинансирани заемите - също. И всичко това само година по- късно.
А помним как Киро шумно критикуваше големите кредити на няколкото фирми, отпуснати от ББР, заявявайки категорично, че това било недопустимо, че източвало банката в частни джобове. С помощта на този рефрен Киро влезе и в голямата политика. Сигурно, но година по- късно вече е съвсем нормално банката да отпуска големи кредити. Или както казва народа - "интереса клати феса". А манипулацията, наречена "ББР" и изпълнена от прокситата на Прокопиев във властта ще остане в историята, който помни помни, другите ще я забравят.     
 
Но сега тук идва логичният въпрос - кой ще се облажи от тази нова далавера? Отговорът е повече от ясен. Петков има няколко милиарда и една причини отчаяно да се вкопчи във властта. И понеже следите му миришат жестоко, можем да се хванем на бас, че скоро дуета Киро и Асен ще започне да припява любимия си рефрен: „Пеевски, Пеевски“. Още не знаем как, но всеки път, когато биват уловени в някоя далавера, харвардците, явно по заръка на боса си Иво Прокопиев вадят опорката за лошия депутат от опозиционната ДПС Делян Пеевски. Желанието на каолиновия крал да смачка опозиционния депутат и цялото ДПС са в основата на кировото управление.
 
От години Прокопиев има зъб на Пеевски и движението – те му ровят аферите, посичат ги със законодателни инициативи, а когато разградският бос подготви нова далавера, ДПС и Пеевски публично я обявяват, за да я спрат. Както стана със сметките за ток, през които Прокопиев точи парите на всички, както Плана за възстановяване на ЕС, от който каолиновия крал искаше да гушне 1/3 за себе си, както бяха посечени „златните паспорти“, които разградският бос раздаваше на руснаци и китайци. Аферите му са безброй, а малка част от тях бяха събрани в 9 папки, които ДПС предадоха на Кирил Петков публично. А той обеща, че ще се разследват далаверите, описани в тях. И после забрави.
 
Защото междувременно заедно с олигархичния си брат Асен Василев гушнаха едни няколко млрд. лева държавни пари буквално за няколко часа и така причините да се бори за власт и гърба на патрона си Прокопиев рязко се увеличиха. И те много ухаят на един плаж, едни милиарди и една банка... Все армагани, които Киро, брат му Асен и ментора им Прокопиев получиха от краткия си, но разрушителен за цялата държава, престой във властта.