На какво е способна Украйна с новата военна помощ на Запада
Този път говорим за танкове, бронирана техника и противокорабни ракети
В тази връзка Съветът на федерацията обяви необходимостта Москва да заеме решителна позиция относно доставката на оръжие в зоната на конфликта. До каква степен западните доставки ще укрепят въоръжените сили на Украйна и ще усложнят специалната операция на Русия?
Западът ще увеличи военната помощ за Украйна както количествено, така и качествено.
Така Великобритания планира да прехвърли на Украйна направляеми се снаряди, противокорабни ракети “Харпун” и противобатарейни оръжия, съобщават източници от британското правителство пред “Таймс”.
Британският премиер Борис Джонсън изрази надежда, че доставката на оръжие ще помогне на Украйна да запази контрола над Одеса. Освен това преди британската страна обмисляше варианта за прехвърляне на ракети “Блимстън” в Киев, но сега се смята, че това е по-малко вероятно.
Администрацията на Джо Байдън също ще работи със съюзниците, за да прехвърли голям брой танкове съветско производство в Киев, пише “Ню Йорк Таймс”, цитирайки източник в Белия дом.
Според него САЩ са решили да действат като посредник, за да помогнат за прехвърлянето на танкове в Украйна в отговор на искане на Владимир Зеленски. Доставките ще започнат скоро. Екипът на Байдън е уверен, че това ще позволи на Украйна да предприеме контраатаки срещу руските войски в Донбас.
Освен това министърът на отбраната на Германия Кристин Ламбрехт одобри доставката на 58 бронетранспортьора PbV-501 (немската версия на БМП-1) на украинската армия, които някога са били на въоръжение в ГДР. Доставката на машините до Украйна няма да се случи веднага - те трябва първо да бъдат ремонтирани, а това ще отнеме няколко седмици, според “Велт”.
Освен това САЩ ще предоставят на Украйна още 300 милиона долара военна помощ, каза говорителят на Пентагона Джон Кърби. Пакетът включва ракетни системи с лазерно насочване, дронове “Пума” и “Суичблейд”, бронирани превозни средства, боеприпаси, устройства за нощно виждане, термовизори, услуги за сателитни изображения, комуникационни системи, картечници, медицински консумативи.
От своя страна Зеленски в интервю за “Фокс Нюз” каза, че неговите военни не се нуждаят от бронежилетки и специални каски, те се нуждаят от тежки оръжия. „Просто ни дайте ракети, дайте ни самолети. Можете ли да ни дадете F-18 или F-19? Дайте ни стари съветски самолети. Това е всичко. Дайте ги. Дайте ми нещо, с което да защитя държавата си“, каза политикът.
Русия трябва да реагира остро на случващото се - както в политическата, така и във военната сфера, тъй като намесата на страните от НАТО в специалната операция на Руската федерация в Украйна е неприемлива, каза Владимир Джабаров, първи заместник-председател на комисията на Съвета на федерацията по международни въпроси.
„Украйна вече практически не е в състояние сама да устои на въоръжените сили на РФ, тъй като нейната военна инфраструктура е разрушена. Западните доставки няма да укрепят значително украинската армия, те са подобни на държането на въоръжените сили на Украйна от състояние на клинична смърт.
Но те ще удължат войната, а оттам и броя на жертвите. Така тези доставки показват, че НАТО изобщо не се интересува от Украйна, а от продължаване на конфликта“, отбеляза сенаторът.
Затова, според него, на първо място Москва ще трябва да повдигне въпроса за неприемливостта на „напомпване“ на Украйна с оръжие в преговорите с Киев и в хода на диалог със Запада.
„Ситуацията е сложна – ако заемем твърда позиция, в отговор те ще поискат Москва да спре специалната операция, да сключи примирие и да премине изключително към дипломатически инструменти“, смята Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по външни работи. Експертът припомня: Москва вече предупреди НАТО, че намесата в специалната операция заплашва да ескалира до ядрено ниво.
„Русия и Западът трябва да определят границата, отвъд която започва намесата. Например затварянето на небето над Украйна е намеса, използването на полски военни летища за обслужване на самолети на украинските ВВС е също намеса. Що се отнася до военната помощ, това е спорен въпрос, всичко зависи от нейния мащаб и характер. Страните трябва да обработят тази „сива зона“, обясни анализаторът.
“Цялото оборудване, което Западът иска да достави на Украйна, е с големи размери, ще бъде много трудно да се внесе и още повече да се разположи, по-голямата част от него ще бъде унищожена от руските високопрецизни ракети още преди ВСУ да започват да ги използват”, разказва вицепрезидентът на Руската академия на ракетно-артилерийските науки Константин Сивков.
За да направи значителни промени в хода на военната операция на въоръжените сили на РФ, Украйна се нуждае от поне 350-400 ударни военни самолета, посочва експертът.
„Първо, не знам коя държава може да даде на Украйна толкова много изтребители и бомбардировачи. Второ, не е ясно къде ще бъдат базирани така, че още първата нощ да не бъдат унищожени от руските ракети. Трето, кой ще ги управлява? В Украйна няма толкова много пилоти от висок клас”, подчерта събеседникът.
Ако според него НАТО изпрати своите пилоти да се бият, то това вече ще се характеризира като пряк сблъсък с Русия, а ръководството на Алианса веднага заяви, че изключва подобен сценарий.
„Същата е ситуацията и с артилерийските съоръжения – няколкостотин от тях също са необходими за обръщане на ситуацията по фронтовете. Не вярвам на толкова мащабна доставка.
Между другото, те все пак имат много артилерийски установки, но не постигат поврат. Ако говорим за доставка на системи за ПВО, тогава такива обемисти съоръжения ще станат първата цел за въоръжените сили на РФ.
Ако привличат инструктори или други специалисти за управление на системите за ПВО, тогава сценарият с лагера западни наемници в района на Лвов, унищожен от нашите ракети, ще се повтори“, отбеляза специалистът.
Руските войски могат да блокират доставката на техника на фронтовете, включително с артилерийски огън, както направиха опълченците при Иловайския котел през 2015 г., смята доцентът от катедрата по политически науки и социология на Руския икономически университет “Плеханов”, член на експертния съвет на "Офицери на Русия" Александър Перенджиев.
Анализаторът припомни също, че Русия унищожи с високопрецизно оръжие съоръженията за съхранение на гориво на петролната рафинерия в Кременчуг – това беше последната от големите петролни рафинерии, работещи на територията на Украйна. Унищожени са и рафинериите и складовете с горива и смазочни материали край Одеса.
„По принцип в Украйна сега няма дори такова количество гориво, за да зареди голям брой бронирани превозни средства. Мисля, че всички тези танкове и бойни машини на пехотата ще бъдат взети от руските войски практически неизползвани и прехвърлени в ДНР и ЛНР“, прогнозира експертът.
Алексей Леонков, главен редактор на списание “ Арсенал на Отечеството”, от своя страна отбеляза, че сега в Украйна въоръжените сили на РФ печелят всички танкови дуели срещу украински екипажи - а Украйна вече няма специалисти, просто няма кой да управлява бронираните машини, предоставени от Запада.
„Украйна може да приеме необучени екипажи, но тогава ще се получи пълна месомелачка за въоръжените сили на Украйна“, предупреждава експертът.
Рафаел Фахрутдинов
Последвайте ни
21 Коментара: