Това, че Русия може да разположи ракетите си навсякъде, е констатация на факти и то много сериозна. Това заяви директорът на Института за икономически и международни изследвания Любомир Кючуков в коментар на изявлението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Припомняме, Кючуков е и бивш зам.-министър на външните работи, съобщава БНР.

По думите му върху съдържанието на разговорите на Столтенберг у нас естествено се отразява обстановката в света и най-вече в Европа, затова е важно да чуем какво ни казва той.

Като акцент от думите на Столтенберг в София българският дипломат изтъкна фразата: "Трябва да сме подготвени за свят, в който Русия може да разположи ракетите си навсякъде".

Припомняме, двудневната визита на генсека на НАТО в България е част от обиколката му в страните членки на НАТО от Източна Европа във връзка с 15-годишнината от тяхното приемане в Алианса и 75-годишнината на самия Алианс.

"Големият въпрос е как продължава това изречение - дали в посока как да предотвратим разполагането на такива ракети или като обосновка за необходимостта и ние (НАТО) да настъпим към такова разполагане", подчерта Кючуков.

Според него тук е ключова българската позиция по въпроса защото в момента тече процес на преосмисляне както на евроатлантическите отношения, така и на вътрешно прегрупиране в рамките на самото НАТО. Разбира се, Европа се стреми към това да не премине в публична конфронтация със Съединените щати.

"Докато страните съседки на Русия и бившият Съветски съюз виждат основната заплаха от Русия, то страните от Централна и Южна Европа по-скоро виждат рисковете не директно в Русия, а в конфронтацията с Русия, включително и на първо място Германия. Тя нееднократно е обосновала тезата за неделимостта на европейската сигурност, т.е., че тя трябва да се гради не без и срещу, а съвместно с Русия. Точно тук е въпросът къде България вижда своето място", каза Кючуков.

По думите му през последните години страната ни "не е сред източноевропейските ястреби по отношение на Русия, но от друга страна тя е винаги съгласна по отношение на САЩ". "Ситуацията е изключително тежка - тя няма еднозначни отговори, но има две задължителни условия, за да защитава България своя интерес", допълни директорът на Института за икономически и международни изследвания.

Според дипломата страната ни трябва да формулира и аргументира свои позиции в рамките на НАТО, за да може това да се отразява върху общите позиции на НАТО.

Тези позиции трябва да бъдат приети и от вътрешната ни политика, а не да бъдат вътрешно бламирани. Според него сякаш най-трудно във формирането на българската позиция по външнополитически въпроси е постигането на вътрешнополитическо съгласие по основните цели и приоритети, български, в тази сфера.