Вицепрезидентът на американския „Институт „Лексингтън” Дениел Гуре в публикация в National Interest сочи няколко направления, които биха усилили „сдържащия потенциал” на НАТО Европа. Гуре счита, че „заплахата” от страна на Русия се заключава не само в мощта на нейната армия, колкото в слабостта на Запада, и предлага на Москва да се даде да разбере, „че не я чакат лесни военни победи”.
Първата стъпка към „сдържането” на Москва, според анализатора, трябва да стане повишаването на равнището на разузнаването. Както отбелязва Гуре, в тази област НАТО изпитва недостиг от инвестиции, затова Русия не веднъж изненадва Алианса неподготвен.

На второ място НАТО трябва да увеличи своя потенциал във въздуха. „ВВС са извънредно важни за унищожаването на системите за ограничаване на достъпа, които Русия създаде в Калининград и на други места” – пише Гуре.

Според него, НАТО трябва да подобри логистиката и инфраструктурата на ВВС, а също така да премине към изтребители от пето поколение. „Приемането на въоръжение на изтребителите F-35 ще промени баланса на въздушните сили в Европа” – се казва в публикацията.

Като трето, счита експертът, Алиансът се нуждае от интегрирана система за противовъздушна и противоракетна отбрана, подобна на руската. Началото обаче било положено със създаване на базата за ПРО на НАТО в Румъния през май 2016 г.

Четвърто, Алиансът трябва „отново да открие за себе си радиоелектронната борба”, от която Западът фактически излезе от края на Студената война. „Липсват системи, персонал и концепция за водене на съвременна радиоелектронна война” – констатира Гуре.

Петата стъпка, според автора, трябва да стане модернизация на ядрения арсенал и обновяване на ядрените доктрини на страните от НАТО.

През юли на срещата във Варшава страните от НАТО се договориха за най-голямото усилване на Алианса в Източна Европа от времето на Студената война.

Превод и редакция: БЛИЦ