National Interest: САЩ могат да "откъснат" Турция от Русия с помощта на Сирия
Вашингтон има шанс да си възвърне предишното доверие на Анкара
Вашингтон има шанс да си възвърне предишното доверие на Анкара, пише Никълъс Морган, независим анализатор, в статия за The National Interest.
Според него офанзивата на сирийското правителство срещу Идлиб е създала „пробойна“ в руско-турските отношения, която трябва да бъде използвана от САЩ.
Докато „режимът“ на Башар Асад продължава да се стреми да си върне контрола над всеки сантиметър от страната, гражданската война в Сирия навлиза в нова фаза, пише "Поглед инфо".
Сега битките са съсредоточени върху "последния бастион на сирийската съпротива", провинция Идлиб, пише в статия за The National Interest независимият експерт по въпросите на сигурността Николас Морган.
В Идлиб, разположен на границата на Сирия с Турция, има над 3 милиона цивилни и хиляда бойци, които се бият с правителството на Асад. Сред последните има както „умерени“ въстаници, така и екстремисти, отбелязва анализаторът.
От септември 2018 г. в региона е в сила споразумение за прекратяване на огъня, сключено от Москва и Анкара, които подкрепят противоположните страни на конфликта.
В продължение на няколко месеца споразумението за намаляване на сблъсъците в Идлиб работеше, но всичко приключи през май, когато Дамаск „с подкрепата на Русия“ започна наземна атака за връщане на провинцията, твърди авторът.
Според него от май двете страни загубиха хиляди хора в резултат на военните действия. Повече от 450 хиляди цивилни бяха принудени да напуснат домовете си, което предизвика опасения от нова вълна бежанци на път да търсят убежище в Турция.
Откакто Анкара попадна в „сирийското блато”, тя се оказа в трудно положение. Турските военни на наблюдателните пунктове в Идлиб, създадени съгласно споразумението за прекратяване на огъня, бяха „обстрелвани от режима“ и призивите им към Москва да повлияят на ситуацията нямаха ефект, каза Морган.
Представители на МВнР на РФ постоянно „покриваха“ правителството на Асад, припомняйки за неговия суверенитет. След сирийските служители, руските дипломати призоваха Анкара да иска разрешение от Дамаск за всякакви бъдещи операции на нейна територия и да върне територията на "режима".
Тази забележка се отнася до областите, превзети от Турция като част от нейната операция срещу кюрдското опълчение „Щитът на Ефрат“, на която Русия първоначално даде зелена светлина, обръща внимание анализаторът.
Освен това Москва обвинява Анкара, че не е изпълнила частта си от сделката, тъй като не е обезоръжила или елиминирала екстремистките елементи в Идлиб. Авторът на статията смята, че именно присъствието им в провинцията Асад „използва като оправдание за нарушаване на турско-руското споразумение за прекратяване на огъня“.
„Засега Турция изглежда разбира нестабилността на своето положение. Скоро след срещата в Москва за Идлиб Ердоган нарече сключването на споразумението за прекратяване на огъня „безопасна зона само на хартия“, като съвсем ясно уловимо признава влошаването на руско-турското партньорство. Това е голям шанс за САЩ.“, разсъждава Морган.
Дълги години сътрудничеството на Турция с Русия „измъчваше“ Вашингтон. Сега в отношенията между двете страни се появи пролука, която може да доведе до прекратяване на отношенията им. Но за да се възползват от тази възможност, САЩ трябва да действат решително, смята експертът.
Той признава, че администрацията на Тръмп изпраща "противоречиви сигнали" относно политиките си в Сирия. Самият президент иска САЩ да спрат да изпълняват военните си задължения след поражението на "Ислямска държава"*.
Други представители на Вашингтон се стремят да запазят присъствието в страната, за да се борят с влиянието на Иран и да се уверят, че Ислямска държава няма да се възстанови след напускането на американците.
На Вашингтон вероятно ще е трудно да подкрепи Анкара в Идлиб. Особено след като Турция заплаши, че ще атакува американските войски в Сирия и закупи руските системи С-400 „напук на американското законодателство“.
Въпреки тези „недостатъци“ САЩ трябва да признаят колко ограничени са възможностите на Турция, докато Русия „тласка Идлиб да експлодира отвътре навън“.
На фона на отслабващата икономика и нарастването на "хладното отношение" към сирийските мигранти, падането на непокорната провинция и свързаните с нея проблеми представляват значителна заплаха за стабилността на Турция, подчертава публицистът.
Москва изрази недоволство от неотдавнашното споразумение между Вашингтон и Анкара за създаване на зона за сигурност в Североизточна Сирия, която е предназначена да намали интензивността на военните действия между кюрдските национални сили за самоотбрана (YPG) и турските военни.
Русия осъди това споразумение като посегателство върху териториалната цялост на Сирия.
„Не е случайно, че Русия започна с пренебрежение да се отнася към Турция като позволява атаки срещу Идлиб, малко след обявяването на сделката. Но, затягайки примката около Турция, Москва повтаря същото поведение, което първоначално накара турците да се стремят към партньорство с руснаците.“, отбелязва Морган.
Алиансът на САЩ с кюрдската YPG срещу Ислямска държава беше оценен от Анкара като "грубо пренебрегване на турските опасения". Виждайки това разцепление, Русия се „радваше“ да позволи на Турция да атакува кюрдите, за да „засили охлаждането“ на отношенията й с Америка.
В момента възниква обратната ситуация: Русия „игнорира интересите“ на Турция, добре осъзнавайки, че сривът на примирието в Идлиб ще означава крах за нея, смята анализаторът.
Според него Съединените щати трябва да направят всичко възможно, за да гарантират успеха на собствената си сделка за разделяне на YPG и турските сили, като същевременно се опитват да поддържат баланс в отношенията с двете страни. Благодарение на това Вашингтон може да си върне доверието на Анкара „за сметка на Москва“.
Ако сделката между YPG и Турция се запази, САЩ ще могат да си позволят да се съсредоточат върху Идлиб. Всъщност според американския посланик в Сирия Джим Джефри, интересите на Анкара и Вашингтон в тази провинция са "по-съгласувани".
Съединените щати могат дори да обявят подкрепа за ангажиментите на Турция, които преди това са се споразумели с Русия.
Твърдото обещание на Америка да помогне и защити войските на Анкара от нападение в Идлиб може значително да намали риска от засилване на конфронтацията, както и „да насърчи Русия да удържи Асад от атака на турските позиции“.
В допълнение, това ще даде на Ердоган нови дипломатически стимули преди следващата среща с Путин, което би могло да позволи "да се възстанови първоначалното прекратяване на огъня".
И накрая, Вашингтон може да подкрепи Анкара, като й помага в борбата срещу екстремистите в Идлиб. Една от опасностите, които съпътстват поражението в провинцията, ще бъде миграцията на бойците в региони, разположени в близост до или в границите на Турция.
Присъствието на тези бойци позволява на Москва и Дамаск да "оправдаят" настъплението срещу Идлиб и по същата причина за Турция е трудно да приложи първоначалното съглашение за прекратяване на огъня. Американците очевидно са заинтересовани да помогнат на Анкара да изпълни задълженията си към Русия, заяви Морган.
Американските власти нарекоха Идлиб най-голямото място за събиране днес на групи, свързани с Ал Кайда**, и наскоро нанесоха удар в провинцията, за да „смекчат тази заплаха“. Анкара и Вашингтон могат да обменят информация за екстремистите, което ще позволи на Турция или контролираните от нея бойци успешно да елиминират най-опасните екстремисти.
„Сирия в много отношения се превърна в ябълка на раздора между САЩ и Турция.
Това доведе до възстановяване на турско-руските връзки и постави двамата съюзници на ръба на конфронтация. Сега, когато войната отново се засилва, махалото се завъртя в посока, която създава благоприятни условия за възобновяване на партньорството между САЩ и Турция.
Въпреки че това не премахва цялото напрежение, което съществува между двете страни, предоставянето на помощ на Турция в момент на отчаяние може да направи много за придобиване на ново влияние в Сирия и допълнително откъсване на Турция от Русия.“, заключава Никълъс Морган.
* „Ислямска държава” (ИД) - организацията беше призната за терористична с решение на Върховния съд на Руската федерация от 29 декември 2014 г.
** „Ал Кайда“ - организацията беше призната за терористична с решение на Върховния съд на Руската федерация от 14 февруари 2003 г.
Последвайте ни
7 Коментара: