Новата концепция за външна политика на Русия съдържа интересни изменения, The National Interest. Като се отчита, че този документ отразява стратегията на Москва и нейните възгледи за международната обстановка, то към казаното в него иска сериозно отношение, счита изданието.
В новата концепция има два главни момента: Първо, има малко, но забележимо изместване в оценката за възможното използване на ядреното оръжие от „немислимо” към „малко вероятно”. Кремъл подчертава, че опасността от голяма война между водещи ядрени държави остава не висока, но рискът от въвличане в регионални конфликти нараства.
 
Вторият момент е фактическото повторение на Вестфалската система (1648) в международните отношения. Според руската концепция, в основата на взаимодействие на държавите трябва да се намира принципът за ненамеса в работата на другите. Ако, според изданието, някоя страна не иска да спазва това правило, то Москва си запазва правото „да използва сурови мерки в отговор на всички враждебни действия”.
 
Възможно е в руското МВнР да са очаквали в изборите да победи Хилъри Клинътън, разсъждава The National Interest. Тези две точки на новата концепция обаче изглеждат като очевидно предупреждение по адрес на Вашингтон, че няма да изтърпи намеса в своята вътрешна политика под предлог за защита на демокрацията или правата на човека.
 
Кремъл сигнализира, че ще се защитава от заплахи – вътрешни и външни – и възнамерява да повиши залога, ако Западът реши да подкрепи смяната на властта в страната.
 
Дали ще приеме новата администрация в САЩ тези сигнали на Москва при преразглеждане на руско-американските отношения, ще покаже времето. Но идеята за компромис или отстъпки в някои направления, включително разширяването на НАТО, за намаляване натиска над руското правителство може да хареса на новия глава на САЩ, обобщава The National Interest.
 
Превод и редакция: БЛИЦ