Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, изпълнявайки предизборните си лозунги за подобряване на отношенията с Русия, ще се сблъска със съпротива на няколко фронта, пише Politico.
Според изданието, стъпките на Тръмп за сближение с Москва ще срещнат противодействие сред членовете на Конгреса, европейските съюзници, експертите по национална сигурност и е възможно дори сред съветниците на Тръмп.
 
Много анализатори, пише изданието, са единодушни, че в Москва разчитат на признаването на Крим за руски и снемане на санкциите, а също така за намаляване на военното и политическото присъствие на САЩ в Източна Европа и Централна Азия.
 
В замяна на това Москва може да предложи военно партньорство против ИД. Сега обаче споразумение по този въпрос може да предизвика взрив от възмущение както в САЩ, така и в Европа, пише Politico.
 
„Такова развитие на събитията няма да го подкрепят нито военните, нито разузнавачите, нито Държавният департамент, нито републиканците, нито нашите съюзници” – цитира изданието бившият представител на САЩ в НАТО Иво Даалдера.
 
Мнозина от обкръжението на самия Тръмп са противници на сближаването с Русия, твърди изданието. Например вицепрезидентът Майк Пенс не веднъж е говорил за „руските провокации”, които Америка трябва да сдържа със сила. Бъдещият директор на ЦРУ Майк Помпео нарича „съвършено недостатъчни” мерките на САЩ за противодействие на Русия по украинския въпрос. А Мит Ромни, един от основните претенденти за шеф на Държавния департамент, нарече Русия „геополитически противник номер едно” за САЩ.
 
Трудности очакват новия президент и в Конгреса, счита Politico. Републиканците постоянно критикуваха Обама за неговата не достатъчно твърда позиция по кримския и украинския въпрос, затова на Тръмп няма да му е лесно да си осигури подкрепа дори след своите.
 
Във военните кръгове и в средите на разузнавателната общност Русия традиционно е считана за заплаха. За тях ще е „голям проблем” да направят радикален завой в отношенията с Русия, против която постоянно са работили. Макар военните и разузнавачите са подчинени на Главнокомандващия, те могат да оказват пасивна съпротива на неговата политика. Така Пентагонът фактически срина изпълнението на споразуменията, достигнати тази есен от държавния секретар Джон Кери относно групировката на ИД в Сирия.
 
Превод и редакция: БЛИЦ