„Победихме!” -  радостно сподели производителка на този национален немски зеленчук: аспержите. „Като ги няма румънците и българите,  които са се специализирали да „бодат” аспержи вече от 12 години, наеха се немци да го правят” и се справяли добре според шефката.  

В производството на този добре платен продукт е много важно всичко да се свърши навреме, защото цялата работа трае до средата на юни. Подобно на нашите череши, когато трябва ударно да се берат в периода на узряването им.

Ако в Китай има „Пътят на коприната”, в Германия има „Пътят на аспержите” дълъг 750 километра в Долна Саксония, обединяващ площи с аспержи.

Националният немски зеленчук  си има свои непоклатими срокове. Най-добрите аспержи, които струват по 20 евро килото се изравят леко още преди да са се показали над пръстта. Те са първа класа.

И както весело ни информираха от екрана, 20-евровите аспержи, които са най-крехки и вкусни се пазят за ястието на свекървата, когато дойде на Великденското гости. После следват аспержите, които едвам са се „ококорили” над почвата,  те са втора класа,  струват по 15 евро, трета класа са вече поизрасналите като великденски свещи бели аспержи, и четвърта останалите.

„Да им имам проблемите на немските производители”, ще завърши почуденият нашенец. 

Силвия РАДЕВА, БЛИЦ