Единството на Украйна е мит, страната е разделена по политически, религиозни и езикови линии, твърдят бившите американски дипломати Майкъл Гфьолер и Дейвид Ръндел в статията "Прочутото единство на Украйна е мит", публикувана от Newsweek.

Дейвид Х. Ръндел е бивш ръководител на мисията в американското посолство в Саудитска Арабия, a Майкъл Гфьолер е бивш политически съветник на Централното командване на САЩ. Служил е 15 години в Източна Европа и в бившия Съветски съюз.

Ето какво гласи техният анализ:

Съвременна Украйна има много сложна история, в която е имало много случаи на разместване на граници. През последните 400 години различни части от нея и по различно време са били управлявани от руснаци, поляци, литовци, австрийци, германци, казаци, турци и шведи. Това се отнася преди всичко за западната част на Украйна, по-голямата част от която е принадлежала на австрийците от 1772 до 1918 г., а след това на поляците до 1939 г.

 

 

Тези земи са окупирани от германците по време на Втората световна война, а след края й стават част от Съветския съюз. Днешната рускоговоряща източна и южна част на страната са анексирани към Украйна от болшевишкия лидер Владимир Ленин през 1922 г., а през 1954 г. съветският лидер Никита Хрушчов прехвърля етнически руския Крим на Украйна с административна заповед.

По думите на авторите, украинските националистически правителства в Киев не успяха да обединят разнородните части на страната, отхвърляйки модела на федерална държавна структура, която предвиждаше автономия на рускоезичните региони с правото на населението да говори на родния си език.

Те също така смятат, че проблемът с разделението се изостря от "прословутата" корупция на правителствата.

"Transparency International класира Украйна на второ място в списъка на най-корумпираните страни в Европа. Подкупите и злоупотребите проникват в отбранителната, енергийната, образователната и правната система на Украйна", напомнят Гфьолер и Рундел.

Освен това, пишат авторите, "единството в независима Украйна ще бъде много по-лесно постижимо, ако правителството покаже по-голям успех в защитата на демокрацията и гражданските свободи".

 

 

"Инвазията на Русия радикално изостри разделението, което съществува в Украйна от дълго време. 11 проруски политически партии просто бяха забранени... Много независими канали и издания, които в по-голямата си част се придържаха към проруски позиции, бяха затворени.

Руските книги изчезнаха от библиотеките, а руската музика, написана след 1991 г., спря да звучи по радиото. Обхватът на тази дерусификационна кампания показва колко широко разпространени са проруските и антируските настроения в различни сектори на украинското общество", посочват дипломатите.

 

 

Авторите отбелязват, че в религиозен смисъл Украйна е разделена главно между католици и православни християни, които "в продължение на много векове се обръщат към Москва за ръководство по религиозни въпроси". 

Те припомнят, че през 2019 г., много преди началото на войната, украинското правителство създаде нова автономна църква, която е под юрисдикцията на православния патриарх в Истанбул. А през декември 2022 г. страната прие закон, който забранява на "религиозни организации, свързани с центрове на влияние в Руската федерация, да работят в Украйна".

"Реалността е, че много етнически руснаци и рускоезични граждани на Украйна никога не са били поддръжници на украинския национализъм. Техните политически партии, вестници, телевизионни канали и църкви вече се смятат за врагове на народа и се закриват", казват дипломатите, като подчертават, че не руската специална операция е причинила дълбоките разделения, които съществуват в страната, тя само ги е изострила", посочват дипломатите.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук