Националистическата Австрийска партия на свободата (АПС), чийто лидер Ханс-Кристиян Щрахе е известен с одобрението си за референдума в Крим и суровата критика на Еромайдана в Киев, получи ключови постове в правителството на страната: вицеканцлер, министри на външните работи и отбраната. Националистите дойдоха на власт след споразумение с консервативната Народна партия и с нейния лидер Себастиян Курц. За Русия издигането на АПС означава появяването на посредник за преговори в самия център на Европа, коментират руски медии.
Москва и АПС имат отдавнашна история на взаимоотношенията. През 2014 г. като наблюдател на референдума в Крим пристигна бъдещият вице-кмет на Виена, представителят на АПС Йохан Гуденус. Оттогава лидерът на партията Хайнц-Кристиян Щрахе многократно е критикувал позициите на НАТО и ЕС по отношение на Русия.
 
Точно преди година между АПС и партията „Единна Русия” беше сключено споразумение за сътрудничество. Щрахе и бившия кандидат за президент Норберт Хофер посетиха Москва. „Новото коалиционно правителство на Австрия, в което почти по равно ще влязат представители на „Народната партия” и АПС, е способно да измени политиката на една от водещите страни в Европа, включително и международната компонента” – казал за ria.ru заместник-секретарят на Генералния съвет на „Единна Русия” Сергей Железняк.
 
Ако наистина последват промени, те могат да бъдат положителни за Русия, се надяват руски политици. Хайнц-Кристиан Щрахе, ставайки вице-канцлер, остро критикува събитията на украинския Майдан, в който се виждат очевидни признаци на заговор.
 
„Сега ние знаем, че тогава роля изиграли западните спецслужби” – казва Щрахе. Що се отнася до бъдещето на Крим, то лидерът на АПС вижда два варианта: или признаване на полуострова в състава на Русия или провеждане на повторен референдум в обозрими срокове под контрола на международни сили.
 
Превод и редакция: БЛИЦ