Изгонването на значителен брой руски дипломати от САЩ и от редица европейски страни отново повдигна въпроса: Нима светът се върна към състоянието на Студената война? Според някои експерти, всичко е много по-лошо, защото сегашната ситуация е „още по-непредсказуема", пише The New York Times в публикацията „It’s No Cold War, but Relations With Russia Turn Volatile”.
Някога след Карибската криза (1962) Москва и Западът имаха представа какво да очакват. В определен смисъл всяка от двете страни вярваше, че другата ще действа разумно и предсказуемо, твърди изданието. Сега дипломатическият климат по време на Студената война изглежда „обнадеждаващ”. Такова мнение в интервю за вестник NYT изказва историкът от Европейския университет в Санкт Петербург Иван Курила.
 
Според Кремъл, именно САЩ нарушиха международните норми, когато през 2002 г. президентът Джордж Буш-младши първи излезе от важното споразумение Договор за противоракетна отбрана. Русия вече не я устройват възникналите правила за световен ред с господстваща роля на Америка и Москва иска да ги промени.
 
Оттогава съществува принципът за взаимност, който Русия неизменно спазва. Сега Кремъл даде ясно да се разбере, че за понесените щети на неговия дипломатически корпус той ще отговори адекватно и симетрично.
 
Според анализатора от Европейския съвет по международни отношения Кадри Лийк руският президент Владимир Путин е „непредсказуем”, но той обикновено следва своя логика. „Путин се занимава с подривна дейност не заради смях, а защото е Путин и защото го може” – е категорична Лийк.
 
Бившият посланик в Москва Йен Бонд счита, че в годините на Студената война дори при враждебни действия дипломатическите отношения оставаха относително спокойни и подредени. Сега всичко се измени, счита бившият посланик. Той обръща внимание, че руското посолство в Лондон и МВнР публикуват изявления и съобщения в Twitter, в които се надсмиват над Великобритания като над безпомощна, загубила миналото си величие империя и се отнасят презрително към отравянето в Солсбъри, говорейки за него „така нареченото дело на Сергей Скрипал”.
 
„Путин не се опитва да разпали световна революция, но той е велик разрушител” – е убеден Бонд. Според него, руският президент „се опиянява от това, че заварва чуждите правителства изненадани, пренебрегвайки установените норми”.
 
Въпреки „непредсказуемостта на Путин”, вероятността от най-плашещия аспект на Студената война – ядрен конфликт между Русия и Запада – по всяка вероятност остава на предишното равнище. Двете страни продължават да спазват възлови договори за контрол над въоръженията, сключени през 70-те години на миналото столетие, обобщава The New York Times.
 
Превод и редакция: БЛИЦ