"Ню Йорк таймс": Срещата на Ким с Путин е шанс да поправи репутацията си след провала в Ханой
Вестникът припомня, че в Ханой Ким отхвърли американския подход
Вестникът припомня, че в Ханой Ким отхвърли американския подход - пълен отказ на Пхенян от ядрения му арсенал срещу отмяна на санкциите, т.е. всичко или нищо. Оттогава Пхенян не скрива разочарованието си от Вашингтон, извършва опити с нови оръжия и обвинява двамата най-влиятелни представители на екипа на Тръмп - Джон Болтън и Майк Помпейо, че саботират ядрените преговори. Ким каза, че е готов за нова среща с Тръмп, но само ако президентът направи ново предложение, което Северът да може да приеме до края на годината, пише всекидневникът. По-нататък вестникът отбелязва, че севернокорейският лидер търси контакти с по-приятелски настроени страни като противотежест на САЩ.
С първото си посещения в Русия като лидер на своята страна той се опитва да възстанови връзките, датиращи от съветската ера, установени от неговия дядо и от баща му. Подчертава се също, че Китай и Русия са изразили подкрепа за постепенния подход на Ким към ядреното разоръжаване и към облекчаването на санкциите и че това се очаква да бъде потвърдено на днешната среща във Владивосток. Вестникът отбелязва настойчивите уверения на Москва, че не се опитва да подкопае усилията на Тръмп, и цитира съветника на Кремъл Юрий Ушаков, че среща Путин-Ким има за цел "да затвърди положителните тенденции" от досегашните преговори на Тръмп с Ким.
Цитират се и руски експерти, според които Русия има повече свобода да действия в контактите с Пхенян от Китай, който се опитва да не афишира много подкрепата си за Пхенян, за да не навреди на бъдещите се в момента ключови търговски преговори със САЩ. "Ню Йорк таймс" цитира и руския експерт по Източна Азия Василий Кашин, според когото руската търговия със Северна Корея е незначителна, но Москва се надява на концесии за разработка на минни находища и за изграждане на транскорейски газопровод, когато и ако международните санкции бъдат отменени. Освен това Вашингтон и Москва имат общ интерес да се избегне разрушителна война на Корейския полуостров.
"Северна Корея е неизмеримо по-важна за Китай, отколкото за Русия", отбелязва Кашин. Вестникът се спира и на американските обвинения срещу Русия, че помага на Северна Корея да заобикаля санкциите, наложени от ООН, чрез тайни прехвърляния на петрол и въглища от кораб на кораб. Пхенян иска тази незаконна практика да продължи, но възможностите на Москва да облекчава трудностите на Северна Корея в резултат на санкциите са ограничени. Според американския всекидневник, срещайки се с Путин, Ким се опитва да затвърди новия си имидж сред своя народ на глобален играч, въпреки онова, което се случи в Ханой.
Срещата му с Путин също така изпраща сигнал на Вашингтон, че Ким разширява терена на дипломатическата си "шахматна игра", след като междуличностната дипломация с Тръмп забуксува. Това кара севернокорейския лидер отново да се обвърже по-тясно с Пекин, с Москва, или и с двете, докато в същото време САЩ се опитват да сплотят около себе си Южна Корея и Япония за общ фронт срещу възхода на Китай срещу една ядрено въоръжена Северна Корея. Ако Ким стигне до извода, че двустранната му дипломация с Тръмп води до задънена улица, той може да се възползва от желанието на Путин да увеличи влиянието с в региона. Вестникът отбелязва и изразеното от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков предложение да бъде съживен 6-странният формат на преговорите за ядрения арсенал на Северна Корея, който от едно десетилетие е в летаргия.
"Всеки опит да бъде реанимиран този формат е лоша новина за Тръмп, който неведнъж го посочи като главен пример за провалите на предишните американски администрации в отношенията със Северна Корея. Той продължава да настоява, че неговата дипломация на междулидерски контакти с Ким има много по-дори шансове да доведе до денуклеаризация на Севера", заключава "Ню Йорк таймс". Според "Вашингтон пост" днешната първа среща между Владимир Путин и Ким Чен Ун, изглежда, предвещава повече церемониалност, отколкото резултати, но въпреки това е тревожен сигнал към САЩ, че Кремъл може да спечели влияние върху ядрената програма на Северна Корея. За Кремъл, който иска да има роля в тези ядрени преговори с висок залог, внушителната среща на върха във Владивосток ще демонстрира растящото политическо влияние на Русия по света.
А за Ким срещата със световен лидер като Путин е възможност да поправи репутацията си след провала на преговорите със САЩ в Ханой. Вашингтон внимателно ще следи отстрани за евентуални пробиви в икономическите санкции и в другите средства за натиск върху режима на Ким. Обезпокоен от възможно отмятане на Русия по този въпрос, Държавният департамент изпрати своя емисар за контактите със Северна Корея - Стивън Бигън, в Москва, за да търси подкрепа за американското искане за пълна денуклеаризация на Северна Корея, посочва вестникът. Цитират се и все по-настойчиви гласове сред руските депутати за отмяна на санкциите срещу Северна Корея. Подобно на Пекин, Москва действа предпазливо спрямо Северна Корея, с която споделя обща граница, и не желае смяна на режима там, която може да засили влиянието на САЩ, подчертава "Вашингтон пост".
Последвайте ни
0 Коментара: