Сегашните политически действия в парламента ще доведат до още по-ниска избирателна активност, което означава още по-ниска легитимност на представителството и уронва доверието в демокрацията. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в Нов български университет. 

"Когато няколко пъти поред правиш тази инвестиция и получаваш фалит, образно казано, и несъстоятелност, лудост е да отиваш и да правиш пак същата грешка, а да очакваш различен резултат. Българите сме упорити, но три пъти за късмет достатъчно, четвърти път едва ли."

Ниската степен на представителност води до ниска степен на легитимност и се уронва доверието в демокрацията, подчерта политологът.

"Партиите започват да бъдат дискредитирани фундаментално като агенти, способни на каквото и да е. Оттам нататък съмненията водят до разширяване на една пропаст, която се оформя като вакуум. В природата и политиката вакуум няма. Чудовища дебнат зад ъгъла."

Връщането на хартиеното гласуване във всички секции едва ли би вдигнало избирателната активност на "чудовищните висини от 65-70%", посочи Стефанов. По думите му т.нар. хартиена коалиция по-скоро се опитва да свали резултата на конкурентите си, колкото да повиши своя собствен.

Относно вариантите за съставяне на правителството и възможностите за това, Любомир Стефанов заяви:

"Шансовете са едноцифрени, ако трябва да залагаме, но може и да ни изненадат. Коледа наближава. По Коледа чудеса стават."

Не е изключен и кабинет на малцинството, допълни той.

Неоправдано и наивно е да се търси "от най-малките към най-големите постигане на съгласие", заяви политологът относно заявки от партията на Стефан Янев, ако получи третия мандат, да потърси подкрепа първо от ДБ.

ПП твърде бързо се свръхполитизират и стават заложници отново на свръхочакванията, които вдигнаха с появата си като политически субект, не успяват да се отърсят от тази вълна, изтъкна в анализа си Любомир Стефанов.

"Хипотетично първият мандат на ГЕРБ не успява, вторият бива връчен на Петков и Василев. Проследявайки хронологията на техните сложни и ставащи все по-сложни взаимоотношения, а те с кого ще си говорят, за да правят правителство? Ами, то не остана никой. Ако ще правим нови избори, дайте да приключим тази бутафория!"

Президентът продължава да бъде в центъра на процеса, колкото и да не му се иска и да желае "да бъде крачка встрани и поне две назад", смята Стефанов. Според него партиите първо демонстрират безотговорно поведение, а после критикуват президента, "че консумирал власт, нарушавал баланса и прочее".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук