"Ако е само за един ремонт на основната сграда, е оправдано такова преместване. Те не могат да заседават на улицата или да си намерят офис бизнес сграда. Но ако са решили за постоянно, то това ще бъде скандал, както и предишния път беше скандал."

Това мнение изрази в интервю за БНР преди началото на новия политически сезон политологът Георги Киряков. През следващите 3 години депутатите ще работят в сградата на бившия Партиен дом заради ремонт на старата, историческа сграда на парламента.

"Няма никакво значение кой къде седи. Важното е да се свърши обществена работа. Могат да седнат и в парламентарното кафене, стига да свършат работа" , отбеляза той относно новото разпределение на местата в пленарната зала, при което депутатите от ДПС ще седят между тези на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Относно неспокойното политическо лято, убийството на Алексей Петров и завръщането на Васил Божков политологът посочи:

"Видях плахо пристъпване в една много сложна атмосфера – политическа, икономическа, криминогенна и много плахо действие от страна на управляващите, може би чисто по академичному. Премиерът, колкото и да е добър учен, очевидно има дефицит на политически качества."

"Очевидно е, че присъствието на Божков в България е свързано с обвинения, които е отправял през годините към бившия премиер Бойко Борисов, основна фигура от управляващото мнозинство. Развитието на този случай е индикатор за това какво ще се случи с правителството", коментира Георги Киряков в предаването "Преди всички".

Относно желанието на лидера на ГЕРБ да се дистанцира от управлението Киряков смята, че ако той бъде поставен в ситуация да се защитава, ще развали кабинета и това за него е червена линия.

"Ясно е, че не му е комфортна тази ситуация. Че ако не беше в слаба позиция, отдавна нямаше да съществува този кабинет. Че ако нямаше външна намеса за стабилизиране и удържане на това управление, Бойко Борисов щеше да е направил избори."

Като фундаментален проблем на българската демокрация той открои спора за назначения на конкретни лица, а не за политики на фона на атаки срещу обществото, "които го разтревожват до степен то да е готово да скача и да убива".

"Темата за конституционните промени поутихна. Това процес, който трябва да върви паралелно с оперативната работа. Това е много дългосрочна цел. Темата не се предлага агресивно", смята Киряков.

Във връзка с конфликта на управляващото мнозинство с президента той подчерта, че това е геополитически конфликт, не вътрешнополитически.

"И България отново, за съжаление, играе ролята на някаква пионка във външнополитическите стратегии на други държави."

"Не трябва да позволяваме толкова брутална намеса в българските дела – нито от изток, нито от запад", допълни Георги Киряков.

Няма нова партия, която да не е заплаха за партиите на терена в момента, заяви още политологът относно предположенията за бъдещия политически проект на президента и заявките, които той прави.  

Киряков нарече "поредната политическа глупотевина и действие според човека" огласени намерения за законодателно свиване на правомощията на президента.

"Такава битка е безплодна", предупреди той и припомни други подобни опити да се променят закони заради конкретни лица. 

"Виждате и защо конституционалистите са потресени от това, което се случва в институционалния живот на държавата."

"Ако сега се натисне темата за отварянето на Изборния кодекс, тя ще възпали депутатите от управляващото мнозинство", смята оше Георги Киряков.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук