Евродепутатът от „Демократична България“ Радан Кънев настоява Брюксел да не приема доклада на страната ни, в който са изнесени факти, че у нас е добро състоянието на животинските и растителните видове, включително в защитените зони от „Натура 2000“.

Това е трето предателство срещу България на Кънев. Първо в края на 2019 година бившият лидер на ДСБ прокарва петиция срещу строежа на автомагистрала „Струма“. После, през април 2020-та политикът настоява за наказателна процедура спрямо страната ни заради „Натура 2000“. 

Сегашната и предишните две инициативи са по поръчка на „зелените“, които са в коалицията заедно с „Да, България“ на Христо Иванов и ДСБ, водена от Атанас Атанасов. 

За съжаление на Кънев и „еколозите“ петицията е отхвърлена. Наказателна процедура също няма. 

А с действията си Кънев безапелационно задминава своя предшественик в Европейския парламент Светослав Малинов, който не се яви на гласуването на пакета „Мобилност“, за чието отхвърляне не достигнаха два гласа. По този начин Малинов предаде интересите на целия български транспортен бранш. 
 
Защо е важно докладването
 
На всеки шест години всички страни-членки на ЕС са длъжни да  изготвят доклади за състоянието на животинските и растителни видове в страната и в защитените зони от „Натура 2000“.

То важно, защото по него се определя на кои места в България ще се инвестират пари за опазване на растителните и животинските видове.

Документите, които Министерството на околната среда и водите изпраща в Брюксел показват, че у нас повечеторастителни и животински видове са в добро природосъобразно  състояние.

Това е основно вследствие на обезлюдяване на големи  части от нашата страна в резултат на демографската криза и факта, че близо 35 % от територията на България е в „Натура 2000“ - тоест там няма никаква човешка и инвестиционна дейност. Тоест докладът доказва, че имаме достатъчно мечки, вълци, лисици, кози, елени, сърни, диви прасета и още много видове гръбначни, безгръбначни животни, риби и птици.

Горите също са съхранени в огромният си процент, въпреки наличието на бракониерска сеч.

Годишният прираст на българската гора е 15 млн. кубически  метра при 6 млн. законна и незаконна сеч. Наличният обем дървесна маса в частните, общински и държавни гори е почти 1 милиард  кубически метра. И въпреки някоиманипулативни твърдения тя се увеличава всяка година с около 10 милиона кубика.
 
Следете парите
 
Защо тогава  Радан Кънев, вместо да е доволен от изнесените факти в докладването, иска Европейската комисия да го отхвърли? Защото става дума за пари, и то големи пари. Маститите „екологични“ организации у нас са изключителнонедоволни от доброто състояние на природата в България и затова активират техният коалиционен партньор Кънев. 

Разочаровани са, защото при добри данни в докладването финансирането за опазване на околната среда у нас от страна на ЕК ще е значително по-малко и те ще губят огромните средства, които са свикнали да получават по проекти. Те са финансирани от Брюксел уж да опазват птици гущери, лалугери, риби, насекоми и така нататък. 
 
Проектите
 

Както „Труд“ пише по темата в своите разследвания през годините, списъкът със спечелените от „еколозите“ проекти е огромен, усвоени са милиони евро. 

Например  „Светло бъдеще за черния лешояд“ по програма „Лайф“ е на обща стойност 3 483 411 евро. Ползата от проекта, въпреки солидното му финансиране е, че една от малкото новини за лешояд от България е, че такава птица, с маркери на тукашните еколози, е хваната в Йемен.

„Зелените“ имат и проект „Възстановяване на популациите на големите европейски лешояди в България“, от който резултатите също са меко казано спорни. Излиза, че „еколозите“ изпълняват два проекта за лешоядите на обща стойност близо 5 милиона евро. 
„Природозащитниците“ участват и във възстановяването на вида на белошипата ветрушка – там сумата е 1.378 милиона евро.

По Оперативна програма „Околна среда“ също се реализира добра печалба  - например с проектите „Прилагане на дейности от Националния план за действие за есетровите риби с цел подобряване състоянието и опазване на есетрите в България“ на стойност 1 249 814 лева и „Ограничаване на негативното влияние на инвазивните видове и възстановяване на естествени местообитания, чрез залесяване с местни видове в поддържан резерват „Сребърна“ - 918 765 лева.

Еврофинансирането продължава със  „Спешни мерки за възстановяване и дългосрочно опазване на крайбрежната лагуна Атанасовско езеро“ на стойност 2 013 027 евро. Не трябва да се забравят и „Запазване на популацията на червеногушата гъска в България“ – 2 656 608 евро и „Живот за царския орел“ - 3 984 874 евро.
 
Какво искат „зелените“
 
Какво всъщност искат отново „зелените“ и техните партньори в „Демократична България“?

„Еколозите“ опитват чрез медиен и институционален натиск да провалят процеса по изработване на докладването до Брюксел.
Още при одобрението на доклада те настояват за корекция на данните, тоест да се покаже лошо състояние на растителните и животински видове. 

Първата причина - да накарат Брюксел да отвори фондовете и те да получат още от гигантските пари, за да броят лалугери, делфини, врабчета, лешояди и да организират платени семинари, чрез които да си купуват влияние в медиите и администрацията. Друга част от парите насочват към политически проекти, за да си осигуряват места в общински съвети и държавни структури. 

Другата причина е, че „доказването“ на лошо състояние на животинските и растителните видове, е претекст да се спират всякакви инвестиционни проекти на държавата, общините и частния бизнес или да се рекетират компаниите. 
 
Зеленият октопод
 
Така че „Зеленият октопод“ не е мит. Той е реалност от над десетилетие. Монополизирането на европейските поръчки от българските „екологични“ неправителствени организации е безспорен факт. Само за предишния програмен период Европейската комисия дава на България над 700 милиона лева за опазване на околната среда. 

Къде са отишли тези пари е тайна, която се пази много строго.  Ясно е, че това са най-безконтролно харчените средства, които страната ни получават ЕС. Защото няма никакви реални показания кой и как отчита къде има, например, хомяк (вид дребен бозайник) и то без да  представи научни  доказателства? Защо няма снимки, данни от тракери (джипиес маршрути)?

Защото всичко е правено от „зелените“ с компютърни програми и прогнози, докато седят на бюрата в софийските си офиси. 

По тази причина в зоните от „Натура 2000“, чертани именно от „зелените“ срещу 9 милиона лева, има включени гробища кариери, заводи, летища, мини. 

Сега, след като натрупва стабилен финансов ресурс чрез европейско финансиране, „Зеленият октопод“ започва да сесраства с политически партии. И вече е част от „Да, България“ и ДСБ.

Винаги има задкулисни интереси, когато „зелените“ и техните партньори в „Демократична България“ искат нещо. В случая докладването им пречи, защото разбива насажданото от тях в продължение на десетилетия мнение колко е зле природата у нас и как само те могат да я спасят. Срещу пари, разбира се, много пари.