„България е република с парламентарно управление. Цялата държавна власт произтича от народа… Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ…“.

Горното може да прочете всеки, който си направи труда да отвори Конституцията на Република България. Основният закон на страната не е много дълъг – 169 члена, но е много ясен и категоричен какво представлява структурата на държавата, какви са правата и задълженията на българските граждани, правомощията на държавните органи и най-вече – кой кого контролира и как.

В българската политическа система, още от първата Конституция, изработена през 1991г., Народното събрание контролира правителството, а не обратното.

Точно преди 10 години един от бащите на съвременната Конституция на България – покойният Любен Корнезов заяви в интервю, че проблемът на българския народ е, че гори основния си закон, без да го е чел.

„Наскоро излезе едно социологическо изследване, според което около 7% са чели българската конституция. Аз знам депутати в парламента, които въобще не са отваряли, не да са я чели“, заявява още Корнезов през март 2013 г. Е, днес ние можем да кажем, че сме постигнали нови висини – вече имаме и премиер, който не е чел Конституцията и не е наясно как се управлява държавата.

За мен Делян Пеевски играе един театър, в който всъщност се изпълнява нашата законодателна програма, а той се опитва да се държи като началник. Нито го приемам това нещо, нито ме интересува. На мен не ми е началник никой от парламента“, обяви в интервю за БНР настоящият министър-председател Николай Денков в неделя.

Явно според премиерът Народното събрание на страната трябва да е някакъв странен придатък към Министерски съвет, който да изпълнява волята на управляващите, противно на записаното в Конституцията, според което: „Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ“. А народът е суверена на властта, сиреч "върховната власт".

Денков обаче явно не е наясно с основния закон на страната. Това всъщност не се случва за първи път. Вече сме имали премиер, който погази основния закон, попълвайки декларация с невярно съдържание, а когато беше хванат, обясни, че той така си тълкувал Конституцията…Истината обаче е, че няма по-страшно нещо за демокрацията от управляващ, който или не познава основния закон на страната или се е самозабравил до толкова, че да си мисли, че е над него. В коя от двете хипотези се намира академик Денков?

Ясно е обаче, че преди месец, когато държавата беше блокирана от недоволството на миньори и енергетици, човекът, който успя да проведе разумни и честни разговори с протестиращите беше имено председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Факт, признат по-късно и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Всъщност Пеевски е и фигурата в парламента, която или инициира, или подкрепя всяка една важна за обществото или евроатлантическата насоченост на страната законодателна промяна.

През законите, ограничаващи господството на „Лукойл“ у нас, през нормативните промени, засягащи проблеми като борбата с домашното насилие, та до осигуряването на военна и хуманитарна помощ за Украйна – всичко това се случва с активната роля на Пеевски в парламента. Защото това всъщност е истинската работа на народния представител, да защитава интересите на суверена на властта - народа и да контролира дейността на изпълнителната власт. В това число и на нейния ръководител - министър председателя на страната. И тази работа Делян Пеевски върши добре, защото ясно осъзнава отговорността на народен представител, която носи.   

А дали Народното събрание е началник на премиера? Отговорът е твърде ясен и го пише в Конституцията. Която, г-да управляващи и в частност – г-н премиер, е време да прочетете. Защото другото не изглежда никак сериозно.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук