Прочут писател с горещ анализ: Коронавирусът като замяна на световната война
Преди 90 години, през октомври 1929 г., световната икономическа криза започна с паника на Нюйоркската фондова борса
Преди 90 години, през октомври 1929 г., световната икономическа криза започна с паника на Нюйоркската фондова борса. До края на годината паниката излезе далеч отвъд Нюйоркската фондова борса, пише в свой коментар известният писател Валентин Катасонов, цитиран от "Поглед инфо".
Вижте останала част от анализа му:
Предприятията спряха, десетки и стотици хиляди работници напуснаха, станаха фалити на американски компании, не само малки, но и гиганти ...
До 1930 г. икономическата криза обхвана Европа, Латинска Америка, Азия, стана световна. Спадът на производството (рецесия) навсякъде продължава до 1933г. Националният доход на Америка от 87,8 милиарда долара през 1929 г. падна до 40,2 милиарда долара през 1933 година. Повече от 135 хиляди търговски, промишлени, финансови компании се сринаха. През трите години на кризата почти половината от американските банки фалираха.
Тогава падането спря, започна фазата на стагнация (застой). В различни страни властите положиха титанични усилия, за да извадят икономиките си от блатото на стагнация. Идеите на английския икономист Джон Кейнс, който се застъпва за активна намеса на правителството в икономическия живот, стават популярни.
Кейнс вижда основната причина за кризата в дисбаланса между производството на стоки и услуги, от една страна, и ограниченото платежоспособно търсене на населението, от друга. Преди Кейнс Карл Маркс пише за същото нещо през 60-те години на 19 век в „Капитал“, като вярва, че това противоречие е непреодолимо в рамките на капиталистическия начин на производство.
Кейнс не мисли така, той предлага да се компенсира недостатъчното платежоспособно търсене на населението с търсенето от държавата, като използва държавния бюджет за закупуване на стоки и поръчки. Според Кейнс военните поръчки и военните разходи на държавата са били доста подходящи за компенсиране на недостатъчно платежоспособно търсене.
За да се увеличат държавните разходи, английският икономист смята, че е възможно да се гарантира, че държавният бюджет е в дефицит, който да се потушава чрез държавни заеми и увеличаване на държавния дълг. Можете да прочетете за всичко това в известната книга на Кейнс, „Общата теория на заетостта, лихвите и парите“ (1936).
На Запад се опитаха да използват рецептите на Кейнс, за да преодолеят трудната икономическа ситуация. Най-последователните идеи на английския икономист бяха въплътени на практика от американските власти.
Практическото им прилагане започва, след като Франклин Рузвелт дойде в Белия дом през 1933 г. със своята „Нова сделка”, която смекчи социално-икономическата ситуация в страната. За сметка на държавните пари се провежда обществена работна програма (строителство на пътища, рекултивация на земя, копаещи канали, залесяване, други видове трудова дейност, които не изискват специална квалификация на работниците).
Тази програма даде заетост и минимален поминък на милиони обикновени американци, но не можа да извади Америка от стагнация. Властите не можеха дори да преодолеят бедността. Американците признават, че през годините на криза и депресия в САЩ, според различни оценки, 5-6 милиона души са умрели от глад. В Европа също продължи стагнацията, населението е в бедност.
Изключение правят само две държави - СССР и Германия. Съветският съюз през 30-те години се развива динамично, провеждайки индустриализация, демонстрирайки на целия свят предимствата на социалистическия модел на икономиката.
Германия, която първоначално е в застой заедно с другите западни страни, след като Хитлер идва на власт през 1933 г., също започна динамично да се развива. В страната възниква „икономическо чудо“, но то е подхранвано с пари от американски и отчасти английски банкери, които подготвяха Хитлер да се хвърли на изток срещу Съветския съюз.
Кейнсианските методи не създават чудо. Всички налични по това време икономически методи за съживяване на икономиката са изчерпани. За Запада това е особено страшно на фона на високата икономическа динамика на СССР - подобни контрасти в икономическата динамика на Съветския съюз и на капиталистическите страни могат да доведат до окончателната победа на социализма в света.
Това неизбежно доведе управляващите кръгове на Запада към идеята, че единственият изход от икономическата стагнация, която стана хронична, може да бъде войната. Освен това война голяма и световна.
Използвайки примера на Първата световна война, САЩ осъзнаха, че глобалните въоръжени конфликти могат коренно да променят икономическото положение на страната.
В навечерието на Първата световна война САЩ бяха най-големият международен длъжник в света (за дълговете на частния сектор на икономиката; царска Русия беше на първо място по държавни дългове).
И в края на Първата световна война Америка стана най-големият нетен кредитор, щатският долар се превърна в световна валута заедно с британската лира.
САЩ, Англия, Франция, Германия, Италия, Япония и другите водещи капиталистически страни започнаха да се подготвят за Втората световна война. Смята се, че войната ще отпише всички дългове, дисбалансите в икономиката ще изчезнат, бързото развитие ще започне с нулевия баланс на националните икономики.
Държавите длъжници мечтаеха, че ще спечелят или дори унищожат своите кредитори. А страните кредитори мечтаеха, че ще получат пазарите, природните ресурси на длъжниците и милиарди репарации от победените.
В рамките на враждуващите страни беше наложен мораториум върху обичайните правила на пазарната икономика, държавата с желязната ръка изглади натрупаните дисбаланси (искания и задължения), позовавайки се на военно време.
Войната е мощен аргумент за държавата да възстанови железния ред в капиталистическата икономика, използвайки административно-командни методи. Никое кейнсианство не е способно на това. И Втората световна война, която започlа на 1 септември 1939 г., се превърна в средство за вадене на световния капитализъм от опасно продължителен застой.
Бързо напред към XXI век. През 2007-2009г светът преживява глобална финансова и икономическа криза. Тази криза не доведе до премахване на всички дисбаланси, натрупани в икономиката. След края на острата фаза (рецесия) през 2009 г. настъпва застой (депресия), последван от възстановяване. Възраждането чакаше година, друга, трета, но очакванията не бяха изпълнени. Днес е 2020 г., но възстановяване няма.
Сравнете: през 30-те години на миналия век стагнацията продължи от 1933 до 1939 г., шест години. Агонизиращ дългосрочен разпад, прекъснат от войната.
Стагнация след кризата 2007-2009 Това продължава вече 11 години. Отново мъчителен разпад, почти два пъти по-продължителен. В известен смисъл позицията на застоялия Запад през XXI век е по-добра, отколкото през 30-те години на миналия век, тъй като вече няма СССР с динамично развиващата се икономика.
Съветският съперник на Запада изчезна, но има Китай с безпрецедентно високите си темпове на икономически растеж. Икономическата динамика на Китай през последните три десетилетия определено може да се нарече фаза на бум. Такъв дълъг подем не беше познат от нито една западна държава в цялата история на капитализма. И Западът трябва да направи нещо.
Разбира се, идеята за разгръщане на голяма война и с нейната помощ за пореден път да се преодолеят проклетите противоречия на капиталистическия начин на производство дойде в съзнанието на представители на западните управляващи кръгове. Идеята е много примамлива, но в същото време смъртоносна.
В крайна сметка, първите две войни се водят без ядрени оръжия и други видове оръжия за масово унищожение. Третата световна война неизбежно ще изисква използването на оръжия за масово поразяване.
Има нужда от замяна на световната война, която може да помогне за изравняване на дисбалансите на капиталистическата икономика, съживяване и поддържане на статуквото на управляващия елит.
Алтернатива на горещата война може да бъде Студената война, която днес те предпочитат да наричат хибридна. Тя включва използването на финансови, търговски, икономически, психологически, информационни средства, кибероръжие, специални методи на специални служби за борба с противника, но всичко това не дава на властите правомощия да преминават от пазарно базирани методи на икономическо управление към административно-командни. И само с помощта на последния начин могат да се преодолеят натрупаните в икономиката дисбаланси.
... И тогава се появи коронавирусът. Властите започнаха да раздуват заплахата, създавайки атмосфера на страх в обществото. Използвайки страха, властите получават неограничени правомощия, започват активно да се намесват в икономиката.
Подобни методи противоречат на принципите на "цивилизования" капитализъм, но, както се казва, административното командване няма да е вечно.
Щом дисбалансите в икономиката се коригират, всичко ще се върне към нормалното си: отново ще се върнат методите за управление на пазара, отново ще се възстанови „цивилизованият“ капитализъм, ще започне възстановяване, след което ще се превърне в икономически растеж ...
Според експертите режимът на "извънредно положение" ще продължи до края на годината. Максимум до средата на следващата. "Вирусната война" ще бъде мълниеносна и победоносна.
През това време ще преминат масивни фалити, ще бъдат елиминирани дълговете и вземанията върху суми, измерени в много трилиони долари.
Ще се пръснат балоните - фондови и други финансови, както и на стоковите и недвижимите пазари. Капитализацията на компаниите ще се срине с много трилиони долари. Икономиката ще започне да „диша“ отново, ще започне възраждане, което след това ще се превърне в дългоочакван растеж.
Отбелязвам: „вирусната война“ ще приключи не когато медицинската статистика покаже значително намаляване на броя на заразените и мъртвите от коронавируса, а когато запасите и други пазари изпадат. В този момент собствениците на парите ще изкупуват безполезни активи в залата и ще влязат в ново ниво на контрол над световната икономика. Решението за прекратяване на „вирусната война“ ще бъде взето не от епидемиолозите, а от стопаните на парите.
След това ще започне икономическият растеж. Когато приключи, икономиката ще навлезе в поредната рецесия и тогава управляващите кръгове на Запада отново ще излязат с някакъв вид вирус. И отново ще се повтори пиесата, наречена „Борбата срещу пандемията“. Такава е коренно новата схема на икономическия цикъл. С право може да се нарече вирусен икономически цикъл.
Стопаните на пари, които са организирали настоящата пандемия, не се нуждаят от безкрайно циклично икономическо развитие. Както и те всъщност не се нуждаят от капитализъм. Те се интересуват от крайната цел - властта над света.
Те мечтаят да установят нов световен ред, където няма да има национални държави, където ще бъде създадено световно правителство. Тази поръчка вече няма да има нищо общо с класическия капитализъм. Може да се нарече новата робовладелска или феодална система.
Избухването на вирусната война разкри плановете на световния елит, освети агентите му, разкри много тайни на подривната му дейност. Пандемия ще накара милиони хора по света да мислят за това, за което не са мислили преди, вярвайки, че проектът за нов световен ред е просто фантазия на група конспиролози.
Резултатът ще е (и вече става) готовността на милиони хора по света да се борят. Не, не с коронавируса, нека с него се занимават лекарите и другите професионалисти, а срещу стопаните на парите.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
4 Коментара: