Проф. Кънчев с мрачни думи: Путин може и да натисне ядреното копче
За 27 дни от началото на конфликта позициите и на Русия, и на Украйна са достигнали ново ниво, коментира той
Тези дни американският президент Джо Байдън заяви, че Путин обмисля да нападне Украйна с биологични и химически оръжия. По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди за възможността от химическа атака от страна на Русия.
Професор Кънчев подчерта, че САЩ и Русия са в паритет и Путин няма основание за нападение, защото ще получи същия отговор. А мощта на Съединените щати е много по-голяма.
"По определени системи САЩ многократно превъзхождат Русия. Ядреният подводен флот на САЩ от 14 атомни подводници "Охайо" носи 35% от всички ядрени заряди на Америка. Стратегическата радиация е на бомбардировачи, които носят други 30%. Те са са 100% невидими, могат да минат над Москва и да не бъдат засечени", обясни бившият зам.-министър на отбраната пред Bulgaria ON AIR.
За 27 дни от началото на конфликта позициите и на Русия, и на Украйна са достигнали ново ниво.
"Има нова тенденция в преговорите и позициите. Путин вече е по-склонен да направи отстъпки, той тръгна с много висока летва и изисквания, суверенитет на Крим, Луганск и Донецк, окупиране на Украйна, постигане на неутралитет. В същото време през последната седмица Володимир Зеленски непрекъснато въвежда ново понятие в преговорите - по всички въпроси трябва да има референдум - за отделянето на Крим, за статута на Луганск и Донецк", заяви проф. Кънчев.
Експертът по международна сигурност цитира официални данни от Министерството на отбраната на Украйна. Според тях руснаците са загубили 1470 механизирани машини, 213 артилерийски системи, 44 противовъздушни системи и над 466 танка, 115 хеликоптера, 95 самолета.
"Това е чувствителна загуба на техника. Някои коментатори откриват привидно затихване на операцията по всички фронтове. Това е, за да се доведе нова техника, да се направи оценка дали при тези гигантски загуби, си заслужава да продължи военната офанзива или да се продължи на масата на преговорите", коментира проф. Кънчев.
Бившият зам.-министър на отбраната подчерта, че в условията на война има огромна разлика в мотивацията на двете армии.
"Украинците защитават отечеството и свободата си, техният морал продължава да бъде висок, зад тях стои международната общност. В операцията участват две армии от състава на южния окръг на Русия. Двама висши военни, единият - личен приятел на Путин, бяха убити. Командващият Осма армия беше разстрелян от разстояние. Това действа потискащо на войниците - ако техният командващ може да бъде убит, какво остава за тях самите", анализира експертът по международна сигурност и геополитика.
И уточни, че затишието на военните действия най-вероятно е за да може Русия да придвижи резерви, които да запълнят загубите.
Командването на руската армия и самата инвазия в Украйна вече показват пробойни. И те могат да бъдат решаващи за продължението на конфликта. Един от най-важните документи, които се изготвят преди началото на военни действия, е стратегията на изтегляне - при какви постигнати цели, по какъв план.
"Руснаците не знаят как да го направят, те трябва сериозно да обмислят това. Колкото повече напредва времето, толкова по-тежки ще са загубите. Това е държава от 45 млн. души население, това не е Грузия, която може да бъде пречупена лесно", уточни проф. Кънчев.
И подчерта друга стратегическа грешка - предварителната оценка на бъдещото поведение на Запада и подценяване на американския президент.
"Очакваха разединение на Запада, да има демократично гласуване, а реално Западът за нула време се сплоти. Подцениха Байдън - чуха се коментари, че е много възрастен и не разбира тези неща. Но той пое ролята си на лидер на Западния свят. Често общува с европейските лидери. Лойд Остин 2-3 пъти идва в нашия фланг, това не е било преценено от руското разузнаване", коментира бившият зам.-министър на отбраната.
Колко дълго ще продължи войната?
Прогнозата на проф. Кънчев е, че в най-добрия случай Русия ще се изтегли най-рано след 2 месеца.
"Ще отнеме време Русия да бъде убедена, че не може да постигне целите си, или Украйна - че не може повече да се защитава, но пък тя има здрав гръб. Ако Путин възприеме варианта да продължи да воюва, той ще понася все повече загуби. Накрая и да седне на масата на преговорите, ще бъде по-слаб. Сега ще има сериозни козове, а след 2 месеца може да няма никакви", каза експертът по международна сигурност.
А на въпрос дали има риск конфликтът да се пренесе извън Украйна, той отговори: "Сигурен съм, че колкото по-дълго продължава войната, нарастват рисковете за европейската сигурност. Не се знае при стрелба с ракета с обсег над 2500 км дали някоя няма да попадне в съседна територия на НАТО. Тогава се създава неприятна ситуация за всички. Тогава трябва да се активира чл. 5 - отговор. Затова трябва бързо да се постигне компромис".
Китай се дистанцира от Русия
Едно от правилата на китайското управление е да не влиза във война.
"За Китай най-лошото решение на даден проблем е с война - това означава, че ръководителят е слаб. Затова Китай много внимателно следи всичко, не оказва военна помощ, постепенно ще иска да се дистанцира от Русия", каза проф. Кънчев.
Той посочи, че Китай има други стратегически цели, далеч по-големи от това да бъдат съюзник на държава, която е с 12-та икономика в света, а след тази криза ще падне още повече.
Експертът по международна сигурност и геополитика е с големи очаквания от срещата НАТО - Г7. А основният проблем, който България може да има на нея, е при поставянето на въпроса за предоставянето на помощ за Украйна.
"С храна и дрехи няма да бъдат спрени руските танкове", подчерта проф. Кънчев.
Последвайте ни
3 Коментара: