Докладът „Поглед в кристалното кълбо“ беше публикуван на уебсайта на RAND Corporation. Той беше плод на работата на повече от 120 военни и академични експерти от САЩ, Великобритания, Белгия, Китай, Германия, Израел, Япония, Йордания, Полша и ОАЕ, които направиха прогноза преди 2030 г. и се опитва да отговори на въпросите: „Къде ще се случи следващата война? Кой ще участва в нея? Защо ще избухне? Как ще се проведе?“,  пише pogled.info.

Авторите на доклада отбелязват грешките на правителството на САЩ, което злоупотребява със санкциите, които тласкат „други големи икономики“ да разработят и въведат „алтернативни системи за международни разплащания“; При тези условия „традиционните западни съюзници“ ще помогнат на Америка по-малко, което ще трябва да компенсира това чрез натискане на Китай и Русия с техните съседи.

"Преимуществото на Съединените щати в конвенционалните въоръжени сили намалява ... Силите на САЩ вероятно ще останат само част от това, което бяха по време на Студената война...

Те ще пропуснат технологичното превъзходство, което те притежаваха веднага след войната в Персийския залив", се отбелязва в доклада. В същото време основните съперници на САЩ стават все по-силни: „Китайските и (в по-малка степен) руските армии стават все по-квалифицирани, и двете продължават да се модернизират и ще стават все по-професионални.

Особено в случая с Китай, тези военни подобрения вероятно ще продължат, като ще стеснят разликата в качеството между Народноосвободителна армия и въоръжените сили на САЩ. "

Определена заплаха за САЩ идва от държавите на „второ ниво“, към които докладът включва Иран и КНДР. Въпреки че „не могат военно да отговарят на Съединените щати“, те „все повече се обръщат към асиметрични възможности, като кибероперации, ракети и оръжия за масово унищожение“.

В доклада на RAND се посочва, че „ако такива стратегии в крайна сметка доведат до война, Съединените щати ще трябва да намерят начини да неутрализират тези асиметрични възможности и да унищожат значителни части от тези големи, но не толкова технологично напреднали сили на противника“.

Съединените щати "ще се опитат да запазят позицията си на водеща световна военна суперсила в света", но в същото време "са изправени пред редица стратегически дилеми". На първо място, до 2030 г. САЩ „може постепенно да загубят способността си да диктуват стратегически резултати и да определят кога и защо ще се появят войни в бъдеще“.

И тъй като бъдещите военни действия започват да „разпиляват ограничените ресурси на САЩ в противоположни посоки“, RAND подчертава „големия стратегически избор на Америка: да стане много по-избирателен за това къде, кога и защо да използва военните си сили или да подкрепя и дори удвои задълженията си, знаейки, че цената, платена за това, ще бъде много по-висока. "

Призивът да се удвоят и без това астрономическите военни разходи на САЩ е пряко отражение на интересите на американския военно-промишлен комплекс, по нареждане на който корпорацията RAND оперира.

По-лесно е, разбира се, да се призове за двойно увеличение на военните разходи, отколкото да стане, и въпреки това към новия доклад на RAND трябва да се обърне сериозно внимание. Дори само защото е продължение на миналогодишния доклад „Твърде голяма и небалансирана Русия“, който е „набор от препоръки за това как САЩ да използват слабостите на Русия за по-нататъшно ограничаване на нейните политически и икономически възможности“.

Забележително е, че в препоръките на доклада за 2019 г. за борбата срещу „твърде голямата“ Русия пет от шестте представени сценария са фокусирани върху близката чужбина на Руската федерация. Между другото, третото най-важно място в сценариите, насочени към отслабване на Русия, е заето от либерализацията на Беларус.

Америка обаче не е само RAND. Бих искал да завърша нашата кратка статия с новината, че музикантите от хора на Института „Шилер“, основан от известния американски икономист и критик на глобализацията Линдън Ларуш (1922-2019), наскоро изпълниха (в условия на изолация) известната съветска песен от военните години „Три танкиста“. Те я посветиха на 75-годишнината от срещата на съветските и американските войници в Елба на 25 април 1945 г.

А на 25 април 2020 г. текстът на „Съвместното изявление на президента на Руската федерация Путин и президентът на САЩ Тръмп по повод 75-годишнината от срещата в Елба“ се появи в сайта на Кремъл.

В заключителната част на „Съвместното изявление“ се казва: „Духът на Елба“ е пример за това как нашите страни могат да отклоняват противоречията, да изграждат доверие и да си сътрудничат за обща цел. Днес, борейки се с най-сериозните предизвикателства на XXI век, ние отдаваме почит на доблестта и смелостта на всички, които заедно се бориха за победата срещу фашизма. Тяхното героично дело никога няма да бъде забравено “.

Превод: В. Сергеев