Командващият Балтийския флот вицеадмирал Александър Носатов съобщи, че бързо нарастващите сили на Балтийския флот са закономерна руска реакция на агресивните стремежи на НАТО в региона, ескалацията на маневрите и патрулите на самолетите на алианса във въздушното пространство на Балтийско море, русофобията и шпионската мания, цитира РИА "Новости" в сряда (17 май), пише Руски дневник.

Военноморските сили на седемте страни в алианса (Германия, Дания, Норвегия, Полша, Латвия, Естония и Литва) в региона на Балтийско море разполагат с 4 ескадрени миноносеца, 26 фрегати, 9 корвети, 8 миночистача, 16 ракетни катера, 10 патрулни катера и 16 дизелови подводници. И все пак за господство в Балтийско море НАТО само може да мечтае, пише изданието.

В състава на руския Балтийски флот в момента има 3 съвременни дизелови подводници, 1 разрушител, 2 патрулни кораба за далечни морски зони и 4 за близките такива, 6 малки ракетни кораба, 6 малки противоподводни кораба, 12 ракетни катера, 4 големи и 2 малки десантни кораба, 6 крайбрежни и 9 морски миночистача, посочва вицеадмиралът. 

Към текущото състояние на Балтийския флот Носатов съобщи, че предстои да бъдат направени още редица подобрения.

"До края на годината флотът очаква най-новия малък ракетен кораб. Вспомагателният флот ще бъде попълнен с пет нови помощни кораба. Ще продължи попълването на самолети Су-30СМ, както и преквалификацията на екипажите на морската авиация", отбелязва той.

Защо това е необходимо?

В Естония на 8 май започна най-голямото в историята на страната учение с участието на около 9 хил. военнослужещи и бойна техника на алианса. Почти едновременно с това започнаха учения на НАТО в Полша, симулиращи хибридна война, разбира се, с Русия, отбелязват от агенцията, като допълват, че, за съжаление, явно Западът не планира добро съседство.

Съединените щати от своя страна изпратиха обещана защита от несъществуващата руска заплаха – бронирани единици за Полша, Румъния и България, превръщайки по този начин страните в трамплин за агресия, пишат от изданието.

На "позицията на силата" Русия винаги е отговаряла по същия начин, на базата на своите основни съюзници – армията и флота.

Балтийският флот е в състава на Западния военен окръг и е основа на руския Военноморски флот, но и с най-развита учебна инфраструктура от всички флотове на Русия. И, ако страната планира през тази година да получи 40 бойни кораба и спомагателни плавателни съда, то това означава да продължи разширяването на бойния състав, структурните и оперативни възможности именно на Балтийския флот, обобщават от агенцията.