Иво Прокопиев услужливо предостави през 2015-та медиите си за трибуна на Малофеев

Вчера САЩ официално обявиха, че са повдигнали обвинения на руския олигарх Константин Малофеев заради нарушаване на санкциите, наложени срещу Русия във връзка с инвазията в Украйна. Според американското правосъдие Малофеев е финансирал сепаратизма в Крим, а освен това е участвал в схема с американеца Джак Ханик, в опит да придобие телевизионна мрежа в България (става дума за бившата телевизия на Цветан Василев ТВ7 – бел.ред.).
Народът е казал, че рано или късно идва Видовден за всеки и колкото и време да минава, възмездието на сгазилите закона накрая ги застига с пълна сила.

Цели 8 години финансовия фараон Цветан Василев, който източи през фирми-бушони 5 милиарда лева от парите на вложителите в банката, се укрива в съседна Сърбия. От там води хибридната си война с прокуратурата и с българските институции, спонсорира медии и непрекъснато се изкарва света вода ненапита.

Нещо повече, с цялата си наглост Василев пробва да се представя за евроатлантик и за противник на Москва. Каква ирония, на всички отдавна е ясно, че именно Кремъл го пази в Сърбия и не позволява екстрадицията му в България, за да понесе отговорност за най-голямата кражба в новата ни история. Защо го пази ли? Пази го заради факта, че Василев винаги е бил приближен на руските интереси в страната, заради това, че генезисът на КТБ е руски, както и заради факта, че след фалита на банката Василев се договори с Константин Малофеев последният да придобие на безценица най-големите активи, закупени с парите на изгорелите във финансовата институция вложители.

БЛИЦ многократно е припомнял през годините какво се случи през 2015г. и как Цветан Василев, в съдружие с пионките на Малофеев Пиер Луврие и Дмитрий Косарев, а впоследствие и с Николай Малинов и Джак Ханик, се опита да финтира обществото ни и да хариже на Москва в комплект двата военни завода „Дунарит“ и „Авионамс“, Българската телекомуникационна компания, както и фирмите ГАРБ, ТВ 7, НУРТС и Фърст диджитъл.
Историята е кратка, но затова пък твърде съдържателна.

След като избяга в Сърбия, Цветан Василев „продаде“ в началото на 2015г. на французина с руски паспорт Пиер Луврие активи закупени с пари от КТБ, струващи над 1 милиард евро, за „крупната“ сума от …. 1 евро („Дунарит“, „Авионамс“, Българската телекомуникационна компания, ГАРБ, ТВ 7, НУРТС и Фърст диджитъл). Тоест на практика ги подари на руснаците, вместо да ги върне на Фонда за гарантиране на влоговете. После се оказа, че Луврие е човек на Константин Малофеев, скандалния олигарх, подкрепящ сепаратистите в Донецк, където командир беше Игор Гиркин-Стрелков – бивш негов служител и добър приятел именно с Пиер Луврие.


Игор Гиркин с Луврие

След като схемата с Луврие беше разкрита, Цветан Василев се заигра с друг руснак – Дмитрий Косарев, оказал се също служител на Малофеев. С него Василев се договори да си разделят активите, които Луврие му „върна“, в съотношение 80 към 20 процента, а Косарев пое ангажимента да осигури охраната на Василев и семейството му. Договорът за това изтече в медиите.

На следващо място именно Цветан Василев осигури на Николай Малинов и на съдружника му от руската телевизия „Царьград“ Джак Ханик (а по този начин и на самия Малофеев, който издържа този тв канал в Русия) да „влезе“ в ТВ 7, която беше финансирана от КТБ с над 300 милиона лева от парите на вложителите. Схемата им също беше разкрита, като единствено неуспелите опити за вписване в Търговския регистър осуетиха плановете на тандема Малофеев-Ханик-Василев да прокарат руските хибридни медийни интереси в България. Не бива да се забравя и фактът, че станаха публично достояние и ръкописните бележки на Василев за това, че се е договарял с Леонид Решетников, приближен на Путин бивш генерал от КГБ.

Впоследствие Малинов беше обвинен от българската прокуратура в шпионска дейност в полза на Русия именно заради договорките си с руснаците и с Василев, а Решетников и Малофеев получиха забрана да влизат в България.

Истината всъщност е много проста – Василев винаги е бил човек на Кремъл в България, а контактите му с Русия не само не бяха прекратени след рухването на КТБ, а напротив – задълбочиха се. А и самият факт, че вече 8 години намиращата се под руско влияние Сърбия отказва да го върне в България, говори сам за себе си.

Къде е Иво Прокопиев в цялата тази „руска“ история ли? Много просто, в разгара на опитите на дуото Василев-Малофеев да отмъкнат активите на КТБ в полза на Кремъл, не друг, а именно Прокопиев осигури услужливо медийна трибуна на руския олигарх в изданието си „Капитал“. Там, в дълго и напоително интервю (единственото му пред българска медия) Малофеев се представи за инвеститор, промотирайки бизнес плановете си в България. Планове, оказали се сега под прицела на американските прокурори, които е редно да се запитат и каква е била ролята на Прокопиев в целия този план.

Така или иначе, щом американското правосъдие този път се е заело да разнищи докрай аферата покрай делата на Джак Ханик и Константин Малофеев в България (последните двама вече обвинени от САЩ), то несъмнено на прицелът им със сигурност е и Цветан Василев. Тоест скоро приказката му в Сърбия с откраднатите от КТБ пари може и да приключи окончателно. Ако не на подсъдимата скамейка на българския съд, то пред федерален съд в Ню Йорк.
А Прокопиев може също да започне да съчинява защитната си версия, когато му се наложи да дава обяснения какви са неговите връзки с Малофеев.

Покрай това, американските прокурори биха се заинтересували и за много други неща свързани с кръга „Капитал“ и Русия. Като например кой подари на безценица на руснаците „Нефтохим Бургас“ и дали това не е същият човек (Иван Костов), харизал на Прокопиев други два знакови актива – „Каолин“ и „Винпром Дамяница“? Както и дали Прокопиев и капиталци нямат роля в скандала със „златните паспорти“, раздавани на килограм на руснаци и китайци, по „втория начин“? Въобще, много въпроси, за които един ден, рано или късно, също ще дойде Видовден.