"Очакваме 5-6 партии в парламента, възможно е влизането на още 1,2 партии. Очакваме шарен и фрагментиран парламент, който поставя всички въпросителни. България няма да е пред кардинална, политическа промяна на тези избори, както беше с НДСВ и ГЕРБ (през 2009 година)". Това заяви в ефира на БНТ социологът Боряна Димитрова.

По думите й правителство с ГЕРБ и БСП в този момент не може да се направи. Боряна Димитрова определи като близък до невъзможното и екзотичен сценарият БСП да спечели изборите.

"Има разпиляване в протестния вот между "Демократична България", "Има такъв народ" и Мая Манолова с отровното трио.

"Демократична България" има основно ядро, докато при другите две няма такова. Ще видим битката на ядрата или на перифериите.

Партията на Слави Трифонов прави това, което той е правил години наред, представените листи са идеологически микс, има противоречия, това е потенциална заявка за възможност за разпадане", коментира Боряна Димитрова.

Според нея, ако ГЕРБ постигне 85% или около 90 депутати, много трудно ще бъде на втори, трети, четвърти да направи коалиция.

"С колко депутати може да се направи правителство е важен въпрос, който не се задава. В правителствата през последните четири години не е имало устойчиво "магическо" число. Ако ГЕРБ на тези избори постигне над 85, около 90, много трудно ще бъде да се направи коалиция.

Ако тези, с които си направил коалиция, са повече от половината от собствените ти депутати, това е рисково", смята още Димитрова.

Гледайки поведението на ГЕРБ и на премиера, струва ми се, че целта им вече не е да имат известна преднина, а да имат достатъчна преднина, така че да имат легитимно право. Или поне другите да нямат достатъчна легитимност, поясни Димитрова.

По думите й към момента няма една политическа сила, която да обира целия протестен вот. Има няколко заявки и разпиляване в няколко политически субекта, някои от които по-шумни от останалите.

"Коалиция на БСП и ДПС би била доста нестабилна, заради мощна опозиция в лицето на ГЕРБ и "Демократична България". 

"Говори се вече за експертно правителство, програмен кабинет. Да, нищо не е изключено. Както и да бъде наречено обаче, това в съзнанието на хората ще си остане като "коалиция на губещите", смята още социологът.

По думите на Димитрова въпросът не е само на математическа сметка, а партиите да преценят дали искат да имат по-дълго политическо бъдеще.

Участието като втори, трети и четвърти партньор според социолога често води до обезличаване и впоследствие заличаване на партии.

Димитрова обаче бе категорична - хода на пандемията е решаващ за изборите. Ако дойде неочаквана обстановка, много възможно е голяма част от хората да реагират по друг начин и да има промяна в избирателната активност. 

По думите ѝ, юридически не може да има нова дата за изборите, ако това се наложи заради пандемията от коронавируса, освен ако няма консенсуса между президент и народно събрание.