Сръбски историци подкрепят България за Северна Македония
Когато фактите говорят и боговете мълчат. Тази сентенция обаче не важи за скопските историчари
Според него българите край Вардар няма да са сърби, но няма да са и българи. Силен тласък в тази насока даде Втората световна война, след която бе създадена СФРЮ (Социалистическа Федеративна Република Югославия). В нея спокойно можеше да се осъществи експериментът по дебългаризиране на хората в югозападните български земи и превръщането им в „македонци“.
Тези дни се изписаха тонове мастило за ветото на България относно влизането на Северна Македония в ЕС. Аргументите за това, че езикът на хората край Вардар е български диалект, а историята им до 1944 г. е обща с тази на България, са железни.
Въпреки това те се оспорват от историците в Северна Македония. Така този спор навлиза в патова ситуация на принципа „дума срещу дума“. Очевидно е, че за неговото решение трябва да се привлекат и безпристрастни мнения на учени от други страни. И ето, че неочаквано защитници на българската кауза станаха... сръбските историци.
Впрочем за нас, българските историци, това не е толкова неочаквано. Няма да забравя големият „бум“, който направи книгата на известния сръбски професор, византинист и дипломат Сърджан Пириватрич „Самуиловата държава. Обем и характер. Белград, 1997 г.“. В нея той ясно обоснова българската същност на Самуил, неговите наследници и държавата му, която не е нищо друго, освен продължение на Българското царство.
Ето че днес тезата на Пириватрич продължава да се развива от негови по-млади сръбски колеги. Преди дни в сръбската агенция „Блиц“ се появи интересно интервю на магистъра ог Университета в Бристол и доктор на историческите науки в Белградския университет Чедомир Антич. Сръбският историк е категоричен, че през IХ-ХI в. славяните в областта Македония са неразделима част от Българското царство.
Понеже д-р Антич е специалист по нова история, особено ценни са неговите наблюдения върху този период. „Вярно е, че през ХIХ в. в Македония е имало много повече славяни, които се чувстват българи, отколкото сърби. Също така е вярно, че тогава почти никой не се е чувствал македонец.“ Последното твърдение „е откритие от ХХ в.“ - заключава Чедомир Антич.
А именно създадената след Втората световна война СФРЮ дава огромни възможности за развитието на македонизма. В нейните граници новоизлюпените с решение на Коминтерна „македонци“ получават „народна република и независимост без нито един изстрел“ (Чедомир Антич).
Друг сръбски историк ясно разкрива ролята на Титова Югославия в „създаването“ на македонската нация. Също пред „Блиц“ Деян Ристич подчертава, че именно „атмосферата на СФРЮ дава възможност и систематично подкрепя утвърждаването на македонската национална идентичност: „Следователно днешните македонци преди всичко трябва да са благодарни на Югославия (разбирай Сърбия - Н. О.) и в никакъв случай на България, която отдавна полага усилия да отрича всичко македонско.“
Казано е: „Когато фактите говорят и боговете мълчат“. Тази сентенция обаче не важи за скопските историчари. Слава-Богу, че от време на време им я припомнят техните ментори от Белград.
Последвайте ни
0 Коментара: