Търсенето на руските зенитно-ракетни комплекси С-400 „Триумф” е толкова голямо, че дори представител на компанията-производител „кокетливо” заявяват: възможностите за производство на тези системи не са безкрайни, пише немският вестник Süddeutsche Zeitung в своята публикация Begehrte Ware aus Russland.
Изданието напомня, че преди половин година бе сключена сделка с Китай за продажба на ракети С-200. Преди това бе договорено доставката за Индия. Последните две сделки са с Турция и със Саудитска Арабия.
 
Според съветника на руския президент Владимир Кожин, за руския ЗРК вече се построила цяла редица – интерес проявявали от Югоизточна Азия, от Близкия изток и от „някои други страни”.
 
Турция като страна от НАТО демонстративно дава да се разбере, че се отказва от американската военна помощ, но този „акт на политическо неподчинение” не би имал смисъл без военните преимущества на руското оръжие.
 
„Модернизираната мобилна система С-400 – фактически цяла група от пускови установки – е считана за много ефективна, тъй като може да захваща и автоматично да атакува най-различни цели: изтребители, летящи високо разузнавателни самолети като Awacs, дронове и дори невидими бомбардировачи” – пише авторът.
 
Оръжейният експерт и бивш полковник Волфганг Рихтер счита, че руските С-400 принадлежат към „лидиращите стоки на международния пазар”. „Те са по-точни от американските системи „Пейтриът”, които ги има в Германия, - констатира той. – И са много по-евтини.”
 
„Впрочем друг член на НАТО – Гърция – вече купи руски ракети С-300, но по-незабележимо, отколкото сега Турция” – отбелязва изданието.
 
Превод и редакция: БЛИЦ