Защо стана така: Май британците искат пак да са европейци?!
Избирането на Доналд Тръмп и нахлуването на Путин в Украйна бяха два много тежки удара както за Обединеното кралство, така и за Европа
Осем години след “Брекзит” мнозинството британци желаят по-широка интеграция със страните от Европейския съюз, както и връщане на свободното движение на граждани между заформилите се два блока в замяна на по-голям достъп до европейския единен пазар.
Истинска и доста любопитна новост е фактът, че въпросното мнозинство предпочита Обединеното кралство да се сближи по-тясно с ЕС, вместо държавата им да следва Съединените щати на Доналд Тръмп.
Тоест, по-голямата част от жители на Острова са за възстановяване на отношенията между Обединеното кралство и ЕС след настъпилия разкол в резултат на референдума от 2016 г. и следователно за максимално сближаване.
Това заключи Европейският съвет за външни отношения /Ecfr/ въз основа на извършеното преди дни допитване в шест държави от Стария континент на авторитетните английски институти за социологически, пазарни и стратегически изследвания - YouGov и Datapraxis.
Участвалите в проучването анкетьори са разпитали 9278 граждани на Германия, Испания, Италия, Полша, Обединеното кралство и Франция. И най-големи фенове на “рестарта”, тоест на задълбочаването на отношенията с ЕС след Брекзит, с 55% се оказват британците.
Този “сценарий” е одобрен и от относителното мнозинство в другите изследвани страни, като само французите не са много настроени на отстъпки към съседите отвъд Ламанша - за съживяване на сътрудничеството се обявяват само 34% от жителите на Хексагона.
В същото време едва 10% от британците заявяват, че двата “блока” трябва да са по-отдалечени, 22% от тях пък предпочитат сегашното статукво, а 13% не знаят в каква конкретна ситуация може скоро да се окаже Обединеното кралство.
Става дума за това, че съществува вероятност то скоро да бъде притиснато между Европа и нарочения за изолационист нов наемател на Белия дом - Доналд Тръмп.
И в тази ситуация мнозинството британци не изглежда да имат някакви съмнения - те залагат повече на развитието на отношенията с ЕС (51%), в сравнение с предпочитащите връзките със САЩ - 17%.
Подобни са настроенията сред обществеността на петте изследвани от английските социолози страни от ЕС, като мнозинството - особено в Полша (54%) и Германия (53%) - е склонно да предложат на Обединеното кралство достъп до единния пазар на ЕС в замяна на по-тясно сътрудничество в областта на сигурността и отбраната.
Интересен е фактът, че най-силно британците желаят - 68% от тях - свободното както преди 2016 г. движение в двете посоки през Ламанша на студенти и работници.
Все пак поне на този етап всякакъв оптимизъм за рязко сближаване на Обединеното кралство и ЕС е най-малкото неуместен - премиерът в Лондон Кийр Стармър и екипът му постоянно подчертават, че не искат да върнат страната си обратно в Съюза, още по-малко в единния пазар или Европейския митнически съюз.
А 44% от британците му вярват, защото смятат, че той иска само по-тясно сътрудничество между двата “блока”, но все пак 19% подозират, че премиерът планира тайно да присъедини Лондон отново към Европейския съюз.
Според директора на “Ecfr” Марк Леонард обаче “избирането на Доналд Тръмп и нахлуването на Путин в Украйна бяха два много тежки удара както за Обединеното кралство, така и за Европа, и ето защо разделенията от ерата на Брекзит ще се размиват все повече и повече”.
Последвайте ни
1 Коментара: