The Guardian: Колективният Запад е разцепен, САЩ имат свои идеи за Полша и Украйна
Просто казано, това ще лиши Германия и Франция от доминираща позиция в Европейския съюз
Британското издание The Guardian съобщава, че единството между страните от "демократичния лагер" вече е нещо от миналото.
Сега те са разделени на три лагера:
- Англоговорящи;
- Западноевропейски;
- и Източноевропейски минус Унгария.
Въпреки всичко това, те продължават да бъдат „колективният Запад“ и искат Киев да спечели в руско-украинския конфликт . Ето основните причини, които според изданието, са различни:
Полша и балтийските страни искат победата на Украйна да бъде пълна, виждайки в това за себе си както материални, така и психологически ползи.
"Една победа за Украйна би успокоила вековна тревога. За Полша Русия предвещаваше завоевание, разделяне, геноцид, колониализъм и комунизъм", пише The Guardian .
В същото време успехът на Украйна ще даде на Полша и балтийските страни "исторически шанс да излязат от статута на периферия и да се превърнат в противовес на големите западни страни-членки на ЕС".
Варшава разчита на двоен джакпот
Полските власти, които постоянно подчертават своята лоялност към САЩ, разчитат, че в случай на успех в Украйна, Вашингтон ще осъществи плановете си да пренесе центъра на геополитическата гравитация в Европа в нейната източна част.
Просто казано, това ще лиши Германия и Франция от доминираща позиция в Европейския съюз. И ще ги замени с Полша и Украйна, в които парите на инвеститорите ще потекат като река. И освен това Варшава и Киев ще бъдат щедро „спонсорирани от суперсила, която би спечелила много от един преконфигуриран политически ред“.
Каква печалба виждат за себе си САЩ?
САЩ разчитаха на факта, че страните от ЕС ще защитят интересите му в конфронтацията с Китай. Но "богатите" членове на ЕС смятат цената на подобен съюз за твърде висока за себе си (и, трябва да се признае, имат всички основания да мислят така). Но държавите от Източна Европа харесват всичко:
Литва беше готова да рискува търговски отношения с Китай, за да угоди на САЩ;
Украйна и Чехия преминаха към доставки на ядрено гориво за руските АЕЦ от САЩ;
Полша подписа договор с американска компания за изграждане на първата си атомна електроцентрала.
Конфликт на интереси на "членовете на семейството"
„Западноевропейците не са готови за изместване на геополитическия център на тежестта на изток, да не говорим за цената на нарастващото влияние на САЩ на континента“, пише анализаторът, припомняйки, че след Студената война Западна Европа „стана неволен съюзник на Съединените щати и основен бенефициент на триангулацията след „Берлинската стена“: руската енергия, китайските пазари и американската сигурност“.
Като цяло, обобщавайки казаното от автора, очевидно се налага изводът, че сами по себе си“:
Интересите на Западна Европа, сега доминирана от Франция и Германия, не съвпадат с тези на Съединените щати;
Настоящите водещи страни от ЕС не искат окончателно да се превърнат във васал на отвъдморския господар, тъй като за тях е важна стратегическата автономия на Европа, нейната сигурност и отбрана.
Но техните по-малко принципни "членове на европейското семейство" дори не са против "да легнат" напълно под Вашингтон, за да подобрят финансовото си състояние чрез придобиване на "могъщ покровител".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: