Не се забелязва много мислене в българските партии. Тези хора нямат идеология, нямат принципи. Ако имат принципи, ги нарушават, за да могат пак да ги възстановят. Това заяви пред БНТ бившият PR на „Продължаваме промяната“ Диана Дамянова.

По думите ѝ, в българските партии липсва лидерство и нормална политическа преценка. „Те просто извършват клетви“, посочи тя.

„Гледах вчерашното обсъждане при пита да бъде свален този човек от антикорупционната комисия. Това са едни хора, които блестят със своята некомпетентност, с желание да наложат някакво решение, което не ев  тяхна полза.

Аз бих посъветвала колегите от ПП-ДБ за две неща

Първо, да спрат да правят мероприятия, които водят до неуспех. Второ, да замълчат. Ако позамълчат, ще вдигнат процента, ако не правят кампания, ще вдигнат още повече процента“, препоръча тя.

„Обратното прави лицето Пеевски. Лицето Пеевски излъчва сила. Аз не знам колко е голяма тази сила, никой не може да я премери“, добави тя.

Според нея, в парламента могат да влязат 9-10 партии, които да направят поне временна конструкция, която до доведе до редовно управление.

Политолиогът Цветанка Андреева заяви от своя страна, че на никого повече не му се преживяват тези поредни кампании, от които се изтощава държавата.

„Тази криза ще приключи тогава, когато имаме управление. Обаче никак не е сигурно, че това управление ще бъде демократично, каквото обществото го иска, каквото си ги представя. Кризата може да приключи с едно управление с тоталитарен уклон, което да ни отведе в онова обществото, което започват част от политиците да ни сервират – общество на джендъри, на агенти, на антиваксъри.

Кризата започва да става и ценностна“, предупреди тя.

Относно предложението на ПП за „равноотдалечен“ премиер, тя заяви: „И сам Господ да слезе, няма да го припознаят всички, защото ще има нерелигиозни в парламента. Не вярвам в съществуването на такава фигура. За мен властта се излъчва от политическата сфера“.

Андреева прогнозира, че все пак фигурата на бъдещия премиер ще бъде консенсусна "в единия или другия смисъл“.

По думите ѝ, демократичното управление ще е коалиция между проевропейските партии. „Алтернативата на тяхното евентуално сглобяване или несглобяване се зражда пред очите ни. Тя се носи, ако щете от президента Радев, ако щете от затоплянето на БСП на отношенията с Радев, включително „Възраждане“.

Алтернативата зрее и ние виждаме, вече я има в Източна Европа и на Балканите

Това да бъдем не толкова проевропейски ориентирана държава, фасадна демокрация, нелиберална демокрация, демокрация, каквато Путин си представя, че има. Един авторитарен режим, в който ще изгубим основното. Докато са се вкопчили да се бият с корупцията четвърта година, нашите демократични политици не разбират, че могат да ни доведат един изцяло корумпиран режим. Диктатурата е много по-корупмпиран режим“, алармира политологът.

Относно тезата „Доган е Русия, Пеевски е Запада“, тя Андреева заяви: „За мен това е така. То тръгна от самото начало“.

„Доган е центрист. Пеевски по една или друга причина държи този проевропейски курс. Важното е, че точно поради тази причина той е най-силноотговорен да държим в проевроатлантическия блок“, обясни Андреева.

По думите на Диана Дамянова, промените в законите, заради които не се усвоени парите по Плана за възстановяване, е можело да бъдат приети, когато започна ремонтът на Конституцията.

"Сега цялата работа се е обърнала анти-Пеевски

Но тя се е обърнала не защото Пеевски е по-лош от Борисов, за защото Пеевски ги измами. Те седнаха, бяха надиграни от Пеевски и сега цялата работа започна да става чисто лична. Всичко, но без Пеевски. Честно, аз съм историк, не мога да разбера как Пеевски, който не е бил във властта, да бъде по-виновен от Борисов, който е бил 15 години на власт. И ние да искаме да зачеркнем Пеевски и в същото време да сътрудничим с Борисов", коментира тя предложенията на ПП.

Дамянова прогнозира поне два пъти по-добър резултат на изборите за формацията на Пеевски спрямо тази на Доган.