„Отвън е трудно да се каже, защото това са конкретни оперативно-издирвателни действия, които МВР са предприели. А доколко са изчерпателни – ако работят по всички версии, би трябвало да се смята, че адекватно изследват всички възможности за отвличането на Адриан Златков. Но тъй като се вижда, че той е оставил и телефон, и кола, и всичко, следва да се водят разпити със свидетели; да се говори с баща му. Това, че баща му казва, че е отвлечен, би трябвало да означава, че бащата смята, че има причина синът му да бъде отвлечен. Още повече, че предисторията на тази автокъща показва, че явно там има някакви проблеми“. Това заяви експерт-криминологът Филип Гунев* по повод нашумялата тема от вчера за отвличането на сина на бизнесмена Тони Златков, цитиран от Флагман.бг.
 


                    Филип Гунев, Снимка: Флагман.бг

„В бизнеса на Златков е имало някакви проблеми – дали е с конкуренция, дали е с длъжници, е трудно да се каже. Но ако бащата смята, че синът му е отвлечен, най-вероятно има причина да смята, че това може да се е случило. И най-вероятно става дума за някакви неуредени сметки. В същото време, ако бащата просто смята, че е отвлечен, тъй като си е оставил ключовете, колата, телефона и го няма, това по-скоро би било грешка, тъй като има много хора, които решават по лични причини да изчезнат. Това е ежедневие в полицията – периодично някой изчезва. А роднините казват – той си е оставил телефон и кола и всичко и го няма. Това се случва често и тогава те изчезват по лични причини и много добре знаят, че за да са непроследими, си оставят абсолютно всичко“, поясни Гунев.

„Понякога се случва някой да реши просто да изчезне по лични причини. Затова следва да си видят всички версии – дали Адриан е бил психически уравновесен, дали е оставил нещо, дали се е подготвил – може да е изтеглил някаква голяма сума пари, да е взел пари назаем. Има доста неща, които трябва да се огледат, преди да се стигне до заключение, че не е просто изчезване, а е отвличане. А вече като е отвличане, основното е да се търси мотивът. И там мотивите най-вероятно се въртят около семейния бизнес“, каза още експертът.

Попитан за това какъв избор имат оттук нататък похитителите му, Гунев заяви: „Първо, все още е рано и по никакъв начин не могат да се правят сравнения с нещата отпреди десетина години и да се казва – това тук е нова банда за отвличания. Това е единичен случай и въобще такива твърдения според мен са неуместни. Ако има няколко такива случая, тогава вече ситуацията ще е друга. Второ, в предишни случаи, въпреки че се знаеше, че има отвлечен, впоследствие сумите бяха платени и без намеса на органите някои от хората бяха освободени, въпреки че продължаваха да издирват похитителите. Така че това, че случаят е станал известен, не мисля, че задължително създава риск за живота“.

Експертът заяви още, че според него няма условия у нас отново да се възроди модата на отвличания, но все пак поясни, че „този вид престъпления ги има във всякакви държави“.

„Във всяка страна може да се случи, въпросът е да не оставиш да стане практика, както е в Мексико или в Южна Америка, където има десетки групи, които се занимават с това. Там това е форма на организирана престъпност, която съществува. Тук очевидно нямаме такъв тип добре изградени структури. Имахме тази една група отпреди години. Но тази група бе реализирана и участниците в нея бяха задържани, което показва, че няма условия. Ако имаше условия, то щеше да се появят други такива групи и те да си съществуват и да си работят безнаказано, какъвто е случаят в такива страни, в които е масово. Тук очевидно няма кой да ги остави да работят безнаказано. Там е форма на организирана престъпност. Те си имат достатъчен финансов ресурс да подкупват и да се измъкват.

Не мисля, че такава форма на организирана престъпност би била толерирана, дори и от корумпирани магистрати или служители. Затова не мисля, че има условия – просто е политически неприемливо да има такъв тип ненаказана престъпност. Мисля, че сме на такъв етап в развитието си“, поясни Гунев, който бе заместник-министър на вътрешните работи в служебните правителства на Марин Райков и Георги Близнашки и в кабинета „Борисов 2”. 

* Гунев е доктор по криминология от Лондонския икономически институт. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!