Три сценария за нов кабинет, в един от тях Петков ще е сменен с...
Вървят упорити слухове за смяната му с Асен Василев и дори с разжалвания шеф на парламента Никола Минчев
Два варианта за оцеляване на правителството или избори през септември. Към кой от трите сценария ще наклонят везните, ще стане ясно в най-страстната политическа седмица за тази година, която започва днес.
Тя ще бъде белязана от три дни на протести и контрапротести, пазарлъци, дебати за сваляне на кабинета във вторник и самото гласуване на вота на недоверие в сряда. И всичко това забъркано в опасен коктейл с актуализацията на бюджета и драмата с френското предложение за Северна Македония, което премиерът се кани да внесе в Народното събрание, съобщава "Марица".
Първи вариант пред Кирил Петков и компания е да оцелеят, като опозицията не събере нужното мнозинство. В момента ГЕРБ, ДПС, „Възраждане“ и останките от ИТН имат 125 гласа, а 121 бутат кабинета. До сряда ще текат преговори с поне още петима от хората на Слави Трифонов да преминат на страната на отцепниците. Такива сигнали има, като според мнения от лагера на "брокера на бегълците" Радостин Василев абсолютно всеки без Тошко Йорданов, Станислав Балабанов, Любомир Каримански и Ива Митева е готов да зареже групата.
Не е изключено депутати от „Възраждане“ или дори от ГЕРБ да гласуват "въздържал се". За подобен вариант заговориха и от „Продължаваме промяната“, и от групата, напуснала ИТН.
Дори да падне кабинетът, Кирил Петков ще приеме по право първия мандат за съставяне на ново правителство. Тогава той ще покани ДБ и БСП за партньори, а с всички останали депутати ще разговаря индивидуално - един по един. Петков ще е твърдо кандидатът на „Промяната“ за премиер, въпреки че от няколко дни вървят упорити слухове за смяната му с Асен Василев и дори с разжалвания шеф на парламента Никола Минчев.
Всъщност управляващите буквално бяха реанимирани от гласуваната оставка на председателя на Народното събрание, твърдят политолози и социолози.
Ива Митева се разкая за Минчев и публично отказа да се кандидатира за стола му. Дори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов през уикенда призна индиректно, че цялата акция по бутането на правителството не е била желана от него.
Гилотинирането на Минчев всъщност наду имиджа му и върна енергията в партиите на протеста. „Промяната“ и „Демократична България“ отново владеят жълтите павета, а хората там винаги са били фактор при драматични политически събития.
Третият вариант, разбира се, е кабинетът да падне, а Кирил Петков да не намери ново мнозинство. Това означава избори, защото опозицията не може да направи свое правителство в този парламент без участието на „Възраждане“. Костадин Костадинов обаче нареди твърдо курс към избори. Бойко Борисов също даде да се разбере, че ГЕРБ няма как да влезе в коалиция с прокремълската партия, която е против еврото, НАТО и ЕС.
Така единствените, които биха искали подобна нова коалиция, маскирана зад експертно правителство, са ДПС и най-близките на Слави Трифонов.
Точно речта на Костадинов обаче не само ги попари, но и може да ускори процесите до пълния разпад на ИТН. Депутатите на Слави, които тръгнаха да бягат, но се върнаха (Христинка плюс още 6), са били разубедени точно с идеята, че парламентът ще излъчи ново правителство с ново мнозинство. При избори обаче всички в ИТН остават на улицата. Тайни социологии показват, че към момента рейтингът на партията е 3 процента и то преди официалното оттегляне на куп регионални структури.
Депутатите на Слави са наясно с всичко и през следващите дни голяма част от тях може да последват отцепниците Георги Георгиев, Иво Атанасов, проф. Николай Радулов, Светлин Стоянов, Деян Петков, а от петък - и Кирил Симеонов. Имената на новите бегълци обаче ще бъдат огласени в последния момент преди гласуването на вота на недоверие в сряда, за да се избегне очакваният натиск върху тях, твърдят запознати с пазарлъците в парламента.
"По-скоро ще падне правителството. Ако залагам собствени пари, ще заложа на това. Ако това стане, отиваме на избори на 25 септември. Ако обаче сега не паднат, това може да се случи или през декември, или, ако прескочат Нова година, може да отидем чак на местни избори октомври догодина", заяви проф. Константинов.
Служебен кабинет рискува 12 млрд. лв. от Европа
Нови избори означават служебен кабинет и липса на парламент за няколко месеци, които са ключови за бъдещето на България. Какво може да загуби държавата?
Първо, със сигурност ще се отложи за пореден път стартът на изплащането на милиардите по Плана за възстановяване и устойчивост. Той е за 12 млрд. лв., като парите трябва да бъдат усвоени до лятото на 2026 г. За да потекат, парламентът трябва да промени 22 закона. Иначе казано, времето е ценно.
Служебен кабинет на Румен Радев поставя под въпросителна и парите, които България печели от поръчки на оръжие за Украйна. По информация на „Марица“ военните ни заводи в момента изнасят месечно продукция за 200 млн. евро, макар и чрез фирми посредници, предимно полски. Повечето се озовават на фронта в Украйна, като по наша информация два от три снаряда, които падат там, са направени в България.
Не е ясно каква ще е политиката на Радев и подбрания от него служебен кабинет относно износа на оръжие, бил той формално и за други страни.
Другият риск от служебен кабинет е вкарване в страната на газова криза и студена зима, тъй като на практика държавата няма договорени количества извън двата танкера от САЩ и 1 млрд. куб. м от Азербайджан. Тук се работи по секретен план с помощта на американското правителство, който се пази в пълна тайна.
Последвайте ни
21 Коментара: